Jaki telewizor wybrać? OLED, QLED czy może LED?

Jaki telewizor wybrać? OLED, QLED czy może LED?

Jaki telewizor wybrać? LED, OLED czy może QLED? 

Producenci co jakiś czas wprowadzają nowe technologie wyświetlania obrazu w telewizorach. Dużym krokiem było przejście z postarzałego już LCD na LED. Potem doświadczyliśmy rozdzielczości 4K. Obecnie firmy wprowadzają ulepszenia tej właśnie matrycy. Pierwszy był LG ze swoim OLED’em, później Samsung i jego QLED.

Telewizory LED 

Matryca składa się z diod LED emitujących światło. Takie zastosowanie daje nam głębokie i wyraziste kolor oraz bardzo wysoki kontrast. W tej chwili najpopularniejsza jest rozdzielczość 4K Ultra HD (3840×2160). Full HD (1920×1080) możemy znaleźć jedynie w najtańszych modelach. Wyświetlacze LED występują w dwóch wersjach: Edge LED, w którym diody są umiejscowione jedynie przy krawędziach ekranu oraz znacznie lepsze Full LED, czyli jak sama nazwa mówi- diody rozmieszczone są na całej matrycy, co gwarantuje równomierne podświetlenie matrycy.

Telewizory OLED

Technologia ta opiera się również na diodach LED. Szczegół tkwi w tym, że są to diody organiczne elektroluminescencyjne, które są nakładane za pomocą druku na specjalne panele (stąd dopisek “O”). Takie rozwiązanie daje nam dosłownie nieskończony kontrast. Sam obraz jest żywy i posiada głęboką czerń (znacznie lepszą niż w LED). Oprócz tego uzyskujemy bardzo krótki czas reakcji, co da się zauważyć podczas grania na konsoli w najnowsze tytuły.

Telewizory QLED

Matryce QLED, czyli kwantowa kropa, są zmodyfikowanymi panelami LCD, w którym zamiast użycia diod LED podświetlających panel białym światłem, zastosowano podświetlenie w kolorze niebieskim. Zatem ekran potrafi wyświetlać nawet miliard kolorów, zapewniając przy tym intensywne nasycenie barw. Dzięki temu urządzenia Samsunga osiągają blisko 100-procentowe pokrycie palety kinowej DCI P3. Obraz emitowany jest zatem pełniejszy, barwy są nasycone i bardziej żywe, niż w przypadku LED.

Podsumowanie

Przy wyborze każdego z rodzaju telewizorów mamy do dyspozycji Smart TV dające możliwość oglądania ulubionych seriali, filmów, czy teledysków w internecie.

Telewizor OLED pod względem QLED’a będzie lepszym wyporem pod kilkoma względami. Oferuje m.in. wyższy kontrast, głębszą czerń, szersze kąty widzenia i płynniejszy obraz. Poza tym zużycie prądu jest znacznie mniejsze. Ceny takich telewizorów niestety nie są najmniejsze, bowiem ceny QLED’a zaczynają się od 4 tysięcy złotych. OLED jest droższy. Ceny się zaczynają od 4800 zł. Dla przeciętnego Polaka nie jest to najtańszy wydatek. W takiej sytuacji warto rozważyć kredyt gotówkowy, który pozwoli na nabycie upragnionego telewizora

Dodaj komentarz