Buty robocze – czym różnią się od zwykłego obuwia?

Buty robocze – czym różnią się od zwykłego obuwia?

Podczas pracy fizycznej, szczególnie w niebezpiecznych warunkach (na dachach, przy niesprzyjającej pogodzie, na słupach elektrycznych, w otoczeniu specjalistycznych, potencjalnie groźnych maszyn), pracownicy powinni zostać wyposażeni przez pracodawcę w specjalne obuwie robocze. Zdecydowanie nie powinno się zastępować go zwykłymi trampkami, półbutami czy nawet tak zwanymi “traperami”. Z czego to wynika? Czym buty robocze różnią się od zwykłego obuwia i co sprawia, że są tak niezbędne? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znaleźć można poniżej.

Obuwie robocze zapewnia ochronę dopasowaną do stanowiska

Zwykłe obuwie jest przeznaczone do stosowania w codziennych warunkach i zazwyczaj może być co najwyżej wodoodporne czy antypoślizgowe. W większości przypadków nie jest ono specjalnie wzmacniane ani nie spełnia specjalistycznych norm, ponieważ po prostu nie ma takiej potrzeby. Jeśli więc przyjdzie nam brodzić godzinami w śniegu, możemy przygotować się na spory dyskomfort, a w przypadku, kiedy coś bardzo ciężkiego spadnie nam na nogi – zmiażdżenie palców. Oczywiście, zdarzają się wyjątki i nawet wśród obuwia, które nie jest typowo robocze, można znaleźć bardziej wytrzymałe produkty, ale nie jest to regułą.

Jeśli zaś chodzi o buty robocze, to są to prawdziwe buty do zadań specjalnych. Występują w bardzo różnych wariantach, począwszy od tak zwanych “gumiaków” po trzewiki. Wiele z nich posiada dodatkowe zabezpieczenia, przed między innymi, uszkodzeniami mechanicznymi, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, substancjami żrącymi czy oparzeniami. Z uwagi na różnorodność obuwia roboczego, należy dobrać go konkretnie do wykonywanego stanowiska i warunków pracy. Inne buty będą odpowiednie dla spawacza, a inne dla malarza czy telemontera.

Celem dobrego obuwia roboczego jest zapewnienie jak najwyższej ochrony, przy jednoczesnym zagwarantowaniu jak największej wygody. Pracownicy są na nogach długimi godzinami, nie może więc być tak, aby buty ich uwierały czy niewygodnie się w nich chodziło. Co więcej, ważne jest, aby obuwie dostarczało odpowiedniego komfortu termicznego. W przypadku butów typowo zimowych oznacza to dobre ocieplenie, przy butach letnich – lekkość i przewiewność.

Z jakich materiałów robi się obuwie robocze?

Do produkcji obuwia roboczego wykorzystuje się bardzo wiele zróżnicowanych materiałów. Jeśli zależy nam na ochronie przed błotem, śniegiem czy deszczem, z pewnością zainteresują nas buty gumowe. Bardziej uniwersalne są różnego rodzaju trzewiki, czy to skórzane, czy tekstylne, które można stosować zarówno przy pracy na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynków.

1 Comment

  1. Wybierając buty robocze, musimy dobrać je odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Pozwoli to nie tylko uniknąć zagrożeń ale przede wszystkim wpłynie na komfortową pracę. W takich butach spędzamy niejednokrotnie cały dzień, dlatego bardzo istotne jest aby były wygodne.

Dodaj komentarz