Co jeść aby mieć zdrową cerę?

To, co jesz ma znaczny wpływ na kondycję Twojej cery. Istnieje wiele produktów, które sprawią, że będzie ona zdrowa i promienna. Pokarmy bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze mogą zwalczyć problemy skórne takie jak trądzik, przebarwienia, suchość czy problemy na poziomie komórkowym. W rzeczywistości mogą dawać lepsze efekty niż większość kosmetyków do pielęgnacji.

Kurkuma

Kurkuma jest charakterystycznym korzeniem o intensywnym złoto – żółtym kolorze. Jest ona bardzo popularną przyprawą, często używaną w kuchni. Dzięki aktywnemu składnikowi – kurkuminie – posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe. Spożywanie kurkumy lub stosowanie jej miejscowo pomaga leczyć łuszczycę, nowotwory skóry, jej infekcje i przebarwienia. Codziennie rano zjedz plasterek kurkumy lub dodaj świeżo startą do szklanki mleka przed snem. Już po kilku dniach zaobserwujesz efekty. Możesz również również nałożyć pastę z kurkumy bezpośrednio na skórę i zmyć po upływie około 10 minut. Sprawi to, że Twoje przebarwienia, trądzik a nawet blizny będą widocznie mniejsze.

Pomidor

Pomidory bogate są w karoteniod zwany likopenem. To właśnie on nadaje im intensywnie czerwony kolor. Likopen działa przeciwutleniająco i pomaga hamować rozwój wolnych rodników, które są odpowiedzialne między innymi za proces starzenia się skóry, trądzik oraz różnego rodzaju wysypki. Pomidora możesz dodać do kanapki, sałatki lub wypić świeży sok pomidorowy.

Marchew

Duża zawartość beta – karotenu sprawia, że marchew posiada właściwości przeciwutleniające, które zapobiegają uszkodzeniu komórek i DNA. Ma ona bardzo wszechstronne zastosowanie w kuchni – możesz przyrządzać z jej dodatkiem różnego rodzaju dania, zupy i desery, a także spożywać ją w postaci soku. Pamiętaj jednak, że nadmiar marchwi może spowodować przebarwienia skóry.

Awokado

Owoc awokado zawiera witaminy A, E, C, K, B6, kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, cholinę, luteinę, potas, magnez, sód, fitosterole a także tłuszcze jednonienasycone oraz wielonienasycone. Ten bogaty skład sprawia, że skóra staje się miękka i jędrna. Awokado zapobiega również uszkodzeniom słonecznym oraz wzmacnia barierę ochronną skóry. Podobnie jak marchew, awokado również możesz dodawać do różnego rodzaju potraw – od tych wytrawnych aż po desery.

Warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste, takie jaki szpinak, rukola czy jarmuż, są doskonałym źródłem witaminy A, E oraz minerałów. Są także bogate w beta-karoten, dzięki czemu pomagają neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników. Spowalniają tym samym proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Włączając zielone warzywa liściaste do swojej diety na dłużej zachowasz młodą skórę. Możesz je dodać do różnego rodzaju sałatek, kanapek lub przygotować smoothie.

Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona takie jak migdały, pistacje, nasiona słonecznika, nasiona chia czy nasiona lnu są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz białko, błonnik i minerały. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają zmniejszyć stan zapalny. Natomiast błonnik wspomaga pracę układu pokarmowego. To właśnie te dwa składniki pomagają w walce z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Orzechy i nasiona możesz dodać do sałatek, jogurtu lub jeść je w formie przekąski, bez dodatków.

Jogurt naturalny

Zawarte w jogurcie naturalnym probiotyki wspomagają trawienie. Jak to się ma do zdrowej cery? Lepsze trawienie zmniejsza ryzyko przerostu szkodliwych bakterii w jelicie lub okrężnicy. Oznacza to mniej toksyn w organizmie,a tym samym mniej wyprysków i stanów zapalnych skóry. Jogurt możesz dodać do różnego rodzaju dipów lub zjeść z dodatkiem owoców.

Dodaj komentarz