Czy smak potrawy ma wpływ na nastrój?

Czy smak potrawy ma wpływ na nastrój?

Na Dalekim Wschodzie ludzie są zdania, że dania kwaśne wzbudzają u człowieka radość, natomiast te słodkie przywracają utraconą witalność. Wewnętrzny odpoczynek a także harmonia z otaczającym światem jest, według znachorów z Chin, efektem głównie słusznych żywieniowych zwyczajów. Chińskie lecznictwo zauważa dolegliwość jako naruszenie zgodności między duszą a materią człowieka.

Działania skierowane na odnowę właśnie psychicznej a także fizycznej jedności podejmuje z pomocą poprawnego żywienia. Należyte odżywianie się oznacza w owym przypadku, że wszystkie poniżej wymienione smaki powinny występować w racjonalnej diecie człowieka.

Smak gorzki – zawarte w towarach żywnościowych substancje zgorzkniałe, zawierają w sobie właściwości, które powodują odwodnienie. Dzięki nim jesteśmy w stanie ustrzec się od zbyt dużego zbierania się H2O w ciele człowieka, powinno się z tej przyczyny, doprawić posiłki cząbrem, rozmarynem bądź majerankiem.brbr Zdrowe liście sałaty, cykorii redukują natomiast wewnętrzny zamęt i przypływy gorąca. Działają także wyciszająco przy wszelkich poddenerwowaniach, bezsenności a także chorobliwej pobudliwości. Jednakże nie wolno zapomnieć, że nie każda gorzka substancja oddziałuje dobrze na zdrowie a także samopoczucie. Poprzez cykliczne spożywanie mocnej kawy oraz mocnej herbaty, cera robi się wyschnięta, wytwarzają się zmarszczki.brbr Smak kwaśny – również kwaśne produkty żywnościowe zdrowotnie wpływają na nasz własny organizm. Przy zdenerwowaniu, wściekłości albo innym psychologicznym strapieniu, wskazane jest zjeść lub wypić coś o kwaśnym smaku. Kapusta kiszona, kwaśne owoce, twarożek, kefir, napój owocowy zapewne ukoją nasz organizm oraz odnowią uprzednią harmonię.brbr

Słodki zmysł smaku – słodkie artykuły żywieniowe dostarczają nam witalności potrzebnej do zachowywania życiowych mocy w organizmie. Niemniej ci, którzy kochają słodycze nie powinni utwierdzać się w przeświadczeniu, że wolno im obecnie ile tylko chcą pałaszować wszystkie czekolady. Powinni wiedzieć, że w sobie mają one cukier pochodzenia przemysłowego, który naprawdę nie zawiera składników, jakie zawierają cukry naturalne. Toteż warto wybrać pomiędzy cukierkami a orzeszkami, rodzynkami, soczystymi owocami oraz warzywami, które posiadają cukry owocowe wspierające organizm w walce ze stresem.

Słony smak – właściwie soli stosujemy sporo więcej i częściej, aniżeli dopomina się o to nasz organizm. Skutkiem tego w tkankach gromadzi się za wiele wody. Gdy pragniemy by nasze ciało było piękne oraz gładziusieńkie, bez cellulitu, posypujmy kanapki tudzież dania pietruszką bądź szczypiorkiem.brbr Smak pikantny – chłodne dłonie, nieprzerwane czucie zimna? To efekt kalorycznych blokad, które same się ściągną, kiedy nasze menu uzupełnione zostanie o chili, biały oraz czarny pieprz gałkę muszkatołową, goździki, imbir, chrzan, cebulę i czosnek.

Jeśli w naszym codziennym jadłospisie występują wszystkie smaki to – przekonują chińscy uczeni – nic nie powinno grozić naszemu zdrowiu. Ale jeśli żywimy się przesadnie jednakowo przedkładając jedne i te same produkty, odwracając się od innych, organizm nie będzie miał z czego zdobywać energii nieodzownej do poprawnego działania wszystkich organów. Najczęstszym rezultatem niewłaściwego odżywiania jest niewłaściwe ukrwienie tkanek oraz zbyt długotrwałe oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji, co prowadzi do nadmiernego odkładania się substancji zawierających tłuszcz, otyłości, czy też powstawania cellulitis. Konsekwencją fizycznej niedyspozycji jest gniewny stan ducha tudzież ciągłe stany załamania. W takich sytuacjach sięgamy nierzadko po choćby czekoladę. Błąd. Chińscy filozofowie mówią, aby w momentach przygnębienia ugotować ryż lub kaszę ze świeżymi owocami. Przygnębienie mija jakby ręką odjął, organizm zainkasował sumienną porcję nieszkodliwego pożywienia, a my uciekliśmy od niezdrowych kalorii.

Dodaj komentarz