Dieta Paleo, czyli dieta naszych przodków

Dieta Paleo to opracowany przez dr Lorena Cardaina system żywieniowy, który ma na celu ogólną poprawę zdrowia i wyglądu u osób ją stosujących. Jednak swoją niezwykłą popularność zawdzięcza przede wszystkim, swoim niesamowitym właściwościom odchudzającym. Warto wspomnieć, że stosując dietę paleolityczną, w krótkim czasie można zrzucić naprawdę sporo niechcianych kilogramów.

Podstawowym założeniem diety jaskiniowca jest teoria, według której ludzie jako gatunek ewoluują znacznie wolniej niż ich zwyczaje żywieniowe. Organizm człowieka nie zdążył się jeszcze przestawić na czerpanie korzyści z pokarmu jaki trafił na nasze stoły wraz z wynalezieniem rolnictwa i hodowli zwierząt. L.Cardain twierdzi nawet, że genetycznie nadal jesteśmy w epoce kamienia łupanego i powinniśmy raczej dostarczać takiego pokarmu, jaki mogli zdobyć nasi przodkowie. Zastosowanie się do tego zalecenia ma nas uchronić przed większością chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroby serca, nadciśnienie itd) i utrzymać nasz organizm w dobrej formie.

W diecie paleo nie ma żadnych restrykcyjnych jadłospisów, tabel kalorycznych, ani konieczności przestrzegania godzin posiłków. Jedyną zasadą jest komponowanie posiłków ze składników, do których mieli dostęp nasi przodkowie z paleoitu. Naturalnie niemożliwe jest dokładnie odtworzenie ich diety, dlatego prościej będzie przyjąć, że nasz jadłospis powinien się składać z produktów jak najbardziej podobnych. Warto zatem żywić się mięsem, rybami, owocami morza, warzywami, ziołami, jajami, owocami, miodem, orzechami oraz tłuszczem występującym w mięsie i warzywach.

Co ważne wszystkie te pokarmy można spożywać bez żadnych ograniczeń, a naszym jedynym drogowskazem powinno być odczuwanie głodu.

W związku z tym, że jaskiniowcy nie znali rolnictwa, nie mogli też mieć dostępu do produktów zbożowych (wszystkich w tym ryżu i kukurydzy), ziemniaków i podobnych, roślin strączkowych, oraz mleka i wszelkich produktów powstałych z przetwarzania mleka (czyli serów, twarogów itd.) Powyższe składniki należy z diety wykluczyć.
Dietę paleo można stosować przez całe życie, przy czym eksperci głoszą, że nie będzie grzechem zjedzenia od czasu do czasu kilku zakazanych składników.

Stosowanie diety paleolitycznej zapewni nam szczupłą sylwetkę, poprawę samopoczucia, polepszenie się naszej kondycji fizycznej oraz zmniejszenie ryzyka występowania chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, alergie (zwłaszcza pokarmowe), choroby serca, cukrzycy, chorób układu pokarmowego itd.

Dodaj komentarz