Gdzie szukać i jak wybrać fotografa ślubnego?

Gdzie szukać i jak wybrać fotografa ślubnego?

Fotograf ślubny to niesłychanie istotny aspekt całego procesu organizacji poszczególnych elementów składających się na idealny ślub i wesele. Chcemy, aby wszystko było jak z wymarzonego snu, idealne jak w bajce… Jak więc zabrać się za poszukiwanie fotografa ślubnego, którego praca ma być naszą pamiątką na całe życie? O tym piszemy dziś.

Niech znajomy/ wujek/ ciocia zrobią zdjęcia na naszym ślubie!

Chcemy zaoszczędzić, to oczywiste. Przy tak dużym przedsięwzięciu jak organizacja wesela koszty rosną z tygodnia na tydzień… dlaczego więc nie warto oszczędzać na fotografie? Ponieważ gość, ma poczuć się jak gość – niech zapamięta Wasz Dzień jako pełen zabawy, śmiechu i toastów. Nie dręczmy go dodatkowymi obowiązkami. Od fotografa z doświadczeniem możesz egzekwować i wymagać efektu na jaki się umówiliście. Z członkiem rodziny, który fotografię traktuje jedynie hobbystycznie, będzie to trudne. Warto poprosić znajomych dopiero wtedy, gdy sytuacja jest krytyczna i będzie to waszą ostatnią deską ratunkową.

Gdzie mam szukać fotografa, kiedy najlepiej zacząć?

Odpowiedź jest prosta: im szybciej, tym lepiej! Większa dostępność ofert i wolnych terminów nie będzie ograniczeniem dla ostatecznego wyboru.

Bardzo często wybieracie osoby „z polecenia”. Zapytajcie znajomych o wrażenia ze współpracy z ich fotografem ślubnym (czy był punktualny, czy nie przeszkadzał gościom, czy wywiązał się z umowy) i o ostateczny efekt końcowy. Jeśli usłyszycie o samych plusach, zweryfikujcie je biorąc namiary i kontaktując się osobiście :- )

Jest też wiele portali internetowych, które zrzeszają fotografów ślubnych. Jeśli jednak nie macie do tego głowy lub czasu a data ślubu zbliża się wielkimi krokami, konsultantki ślubne chętnie Was odciążą :- )

Jaką kwotę przeznaczyć na fotografa, jaka inwestycja będzie rozsądna?

To oczywiście zależy od Waszych możliwości finansowych i wymagań co do zdjęć. Przyjmuje się, że dobry fotograf powinien wynosić ok. 10% naszego budżetu. Zatem, ślub szacowany na 20 tys. to na fotografa kwota ok. 2 tys złotych. Jest to kwota rozsądna, zakładając wielogodzinną pracę fotografa często niezauważenie przemykającego wśród zgiełku zabawy na parkiecie do wczesnych godzin porannych dnia kolejnego, do tego dochodzą kolejne godziny opracowywania naszych zdjęć, ich obróbka, a w końcu przekazanie nam materiału (przeważnie) w spersonalizowanym opakowaniu.

Na co zwrócić uwagę, o co zapytać na spotkaniu z fotografem?

Czasami oferty wyglądają jak trudna układanka do złożenia. Każdy fotograf inaczej wycenia swoje usługi. Pakietów do wyboru może być kilka lub jeden stworzony do modyfikacji… Jak zadbać o to, abyśmy dostali produkt jakiego oczekujemy?

Dodaj komentarz