Jak uniknąć udaru

Jak uniknąć udaru

Czym jest udar

Udary mózgu zdarzają się coraz częściej i u coraz młodszych osób. Najczęściej zdarza się udar niedokrwienny. Dochodzi do niego gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zablokuje tętnicę doprowadzająca krew do mózgu. To powoduje niedokrwienie pewnego obszaru mózgu i jego uszkodzenie. Rzadziej występuje udar krwotoczny (wylew), który spowodowany jest krwawieniem do mózgu.

Jak uniknąć udaru

Możemy zmniejszyć ryzyko występowania udaru zwracając uwagę na pewne rzeczy. Jedną z nich są nagłe skoki ciśnienia, o których powinniśmy poinformować lekarza. Ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Powinniśmy mierzyć ciśnienie regularnie, to pomoże zaobserwować zmiany i na czas zareagować. Kolejną sprawą, którą warto kontrolować jest migrena. Jeżeli ją miewasz to ryzyko udaru niedokrwiennego jest ponad dwa razy większe. Ma to związek ze zmianami w naczyniach. Powinnaś być pod opieką neurologa i zażywać leki przeciwmigrenowe. W przypadku kołatania serca również należy sprawdzić czy nie kryje się za nim poważniejszy problem. Nieregularne, silne bicie serca jest jednym z objawów migotania przedsionków. Krew nie przepływa całkowicie do komór i zalega w przedsionkach tworząc skrzepliny, a te z kolei mogą przedostać się do mózgu, powodując niedokrwienie. Jeżeli miewasz kołatanie serca zgłoś się do kardiologa w celu wykonania odpowiednich badań.

Co jeszcze może być przyczyną udaru

Ważną rzeczą zwiększającą ryzyko wystąpienia udaru jest wysoki poziom cholesterolu we krwi, a zwłaszcza jego frakcja LDL. Zbadaj poziom cholesterolu, a jeżeli wynik przekracza 200mg/dl, stosuj dietę niskotłuszczową. Często zmagamy się również z tzw. otyłością brzuszną, co też niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeżeli obwód talii u kobiet wynosi powyżej 88cm, a u mężczyzn powyżej 92cm powinniśmy uważać i stosować dietę. Otyłość brzuszna może występować nawet przy prawidłowym BMI! W grupie ryzyka znajdują się także osoby żyjące w przewlekłym stresie. Sprawia on, że naczynia krwionośne zwężają się, w wyniku czego do pewnego obszaru mózgu dopływa za mało krwi i może dojść do udaru. Starajmy się żyć spokojniej. Bardzo ważnym czynnikiem jest też poziom cukru. Możesz mieć stan przedcukrzycowy lub cukrzycę i nawet o tym nie wiedzieć, bo cukier rośnie powoli. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne i rośnie ryzyko wystąpienia udaru. Badaj poziom glukozy raz w roku, by wcześnie wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.

Kontrolujmy i obserwujmy nasze ciało, a na pewno zauważymy, kiedy zacznie dziać się z nim coś złego.

Dodaj komentarz