Jaką dietę wybrać?

Jaką dietę wybrać?

Liczba osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, które co najmniej raz w życiu postanowią zacząć się odchudzać, jest bardzo duża. Pojawia się w związku z tym jedno kluczowe pytanie: jaką dietę wybrać? Postaramy się przynajmniej częściowo odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule, wskazując najpopularniejsze diety, a także radząc, na co należy zwrócić uwagę, szukając diety idealnej w naszej konkretnej sytuacji. Zapraszamy!

Najpopularniejsze rodzaje diet

Do popularnych w ostatnim czasie diet należą dieta Paleo, dieta ketogeniczna i dieta Atkinsa. Jeśli chodzi o krótkotrwałe diety ekstremalne, to dieta kopenhaska jest jedną z najbardziej znanych, natomiast diet ekstremalnych powinno się w dużej mierze unikać, a jeśli już się zdecydujemy z takiej diety skorzystać, to należy robić to co najwyższej raz na kilka lat, aby się zregenerować.

Poszczególne diety różnią się okresem trwania, intensywnością, kalorycznością i rodzajem dopuszczalnych do spożycia produktów. Dietę należy wybierać na podstawie indywidualnych preferencji, takich jak to, ile kilogramów chcemy zrzucić, jak szybko i jakich produktów nie jesteśmy skłonni spożywać. Ważne jest także to, czy wcześniej zdarzyło się nam być na diecie i w jakim stanie jest nasz organizm. Nie każdy dobrze zniesie dietę ekstremalną.

Zanim rozpoczniemy dietę, szczególnie ekstremalną, dobrym pomysłem jest już kilka tygodni wcześniej przejście na zdrowszy tryb żywienia. Chodzi tutaj przede wszystkim o zrezygnowanie z fast-foodów, słodyczy i ogółem niezdrowej żywności.

Zanim zaczniesz dietę, pogłęb swoją wiedzę

Przed rozpoczęciem diety należy zebrać jak najwięcej informacji na jej temat, a także ogółem na temat zdrowego odżywiania. Nie należy bazować na swoich przypuszczeniach i czymś, co kiedyś usłyszeliśmy od rodziny lub znajomych.

Często może się to bowiem okazać całkowicie mylne. Niektórzy myślą na przykład, że najlepsza metoda na odchudzanie to życie o chlebie i wodzie, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że na dłuższą metę taka metoda odchudzania być może będzie skuteczna, jednak jednocześnie niewątpliwie znacznie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Zdrowa dieta powinna bowiem dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, m.in. witamin i minerałów.

Skąd brać wiedzę na tematy związane z odchudzaniem i zdrowym odżywianiem? Z pewnością najlepsze porady dietetyczne znajdziemy na rzetelnych, popularnych blogach i portalach, prowadzonych przez ekspertów w tej dziedzinie. Zawsze można też umówić się na indywidualną wizytę do dietetyka, ale to już będzie wiązało się z pewnymi kosztami.

Dodaj komentarz