Każdy człowiek działa na podstawie skryptu poznawczego

Każdy człowiek działa na podstawie skryptu poznawczego

Każdy z nas działa w określony sposób. Nasze postępowanie zależy od naszego nastawienia i sposobu myślenia. Na swojej drodze musimy mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie je pokonać. Każdy zdaje sobie sprawę ile kosztuje nas nerwów znalezienie się w zupełnie nowej sytuacji. Jesteśmy istotami społecznymi i pomimo stresu potrafimy się odnaleźć w prawie każdym momencie. Jednak pozostaje pytanie skąd wiemy jak się zachować? I dlaczego codzienne sytuację nie kosztują nas tyle energii?

Otóż każdy człowiek działa na podstawie skryptu poznawczego

Co to takiego? I jak to działa?

Skrypt poznawczy to uogólniony schemat pewnych działań. Skrypt prezentuję klasyczne kroki postępowania w określonej sytuacji, które powtarzają się w większości przypadków. To dzięki skryptom nie musimy wykorzystywać całej swojej energii. Wykonywanie codziennych czynności jest dla nas czymś zwyczajnym. Dokładnie wiemy jak postępować w danej sytuacji. Dlatego kosztuje nas to mniej stresu. Każda nowa sytuacja ze względu na brak wiedzy na temat jej ciągów zdarzeń jest kłopotliwa. Dzięki skryptom bez głębszego zastanowienia wiemy jak będzie wyglądać na przykład wizyta u lekarza, podróż komunikacją miejską, wyjście do kina czy powrót do domu. Więc skrypt to pewien scenariusz sytuacji, w której jako aktorzy społeczni gramy określone role.

W danym skrypcie wyróżniamy znane nam osoby, obiekty oraz ostateczny efekt. Jeżeli myślimy, że nie potrafimy zachować się danej sytuacji, jesteśmy w błędzie. W naszej głowie pojawiają się gotowe schematy poznawcze, które nasuwają nam rozwiązanie. Dokładnie wiemy, jak postąpić, co jest dobre, a co złe. Codziennie musimy podejmować decyzje. Niektóre są proste jak, co zjeść na obiad, a inne o wiele trudniejsze. To właśnie te drugie wywołać mogą zakłopotanie jest to na przykład decyzja o studiowaniu.

Każda sytuacja społeczna wymaga naszej uwagi i koncentracji

Związane jest to z szybkim rozstrzygnięciem, co jest ważne do zapamiętania. Cały czas interpretujemy i podejmujemy decyzje w sytuacjach z innymi ludźmi. Każdy z nas pobiera tyle informacji ile potrzebnych jest w danym momencie. Przyswajanie ich zbyt wiele mogłoby zaburzyć poznanie danego skryptu. Doszłoby do sytuacji, w której na prostą czynność zużylibyśmy całą potencjalną energię. Krótko mówiąc schematy poznawcze to nasza wiedza na temat organizacji świata. Może dotyczyć przeróżnych spraw. Zazwyczaj są to inni ludzie, my sami, role społeczne oraz codzienne zdarzenia.

Dodaj komentarz