Mszyce – co robią roślinom i w jaki sposób pozbyć się ich w sposób zupełnie naturalny?

Mszyce są jednymi z najbardziej niepożądanych najeźdźców w ogrodzie, gdyż wyrządzają one wiele krzywd roślinom. Chociaż w sklepach ogrodniczych dostać można wiele preparatów do zwalczania mszyc, dobrze jest najpierw zastosować naturalne metody, gdyż szkodliwe chemikalia znajdujące się w ich składzie zagrażają nie tylko tym szkodnikom, ale także roślinom i spożywającym je osobom. Na szczęście istnieją skuteczne naturalne sposoby na pozbycie się ich.

Mszyce — dlaczego są groźne dla roślin?

Mszyce to owady, które zasiedlają daną roślinę, często bardzo gęsto. Są one pasożytami, żywiąc się jej sokami, a więc zabierają jej one cenne składniki odżywcze. Dodatkowo mszyce pozostawiają na roślinie warstwę kleistej substancji, która również posiada na roślinę wysoce niekorzystny wpływ, odbarwiając ją i niszcząc liście, które zaczynają się zwijać, a potem bardzo często rozwijają się w nich infekcje wirusowe, które czynią roślinę niebezpieczną też dla ludzi. Jeżeli zauważy się więc na roślinie mszyce, nie można spożywać żadnej jej części.

Mechaniczne usuwanie zarażonych części roślin

Jeżeli roślina zostanie zaatakowana przez mszyce, pierwszą czynnością, jaką się wykona, powinno być usunięcie dotkniętych inwazją części rośliny. Rzadko się bowiem zdarza, że cała ona zostaje od razu zaatakowana i zazwyczaj wszystko zaczyna się od kilku zasiedlonych przez te szkodniki liści i kwiatów. Obcięte części roślin należy zutylizować i pod żadnym pozorem nie można ta po prostu wyrzucić ich na ziemię, gdyż szkodniki zaatakują wtedy inne rośliny.

Olejki eteryczne na mszyce — naturalne środki insektobójcze w ogrodzie

Dobrą alternatywą dla agresywnych i toksycznych środków chemicznych są naturalne olejki eteryczne. Są one naturalne i bezpieczne, rośliny sprawnie je zmetabolizują. Olejki nie zatrują ich więc, a zresztą i tak nie są one toksyczne dla roślin i ludzi. Wiele z nich jest jednak zabójczych dla mszyc. Najlepsze olejki do walki z tymi insektami to między innymi:

  • olejek rozmarynowy
  • olejek z mięty pieprzowej
  • olejek goździkowy

Aby przygotować z nich skuteczny środek na mszyce, wystarczy dodać do litra wody po kilka-kilkanaście kropli każdego z tych olejków, spryskując rośliny tym płynem. Należy jednak pamiętać o tym, by przed spryskaniem każdej roślin bardzo dobrze wstrząsnąć tym naturalnym preparatem, bo olejki nie są rozpuszczalne w wodzie, a wstrząśnięcie na chwilę rozdrobni krople mechanicznie i sprawi, że na kilka chwil olejki będą znajdować się w całej objętości preparatu, a nie tylko na jego powierzchni.

Inne domowe sposoby na mszyce

Do innych popularnych metod należy między innymi sporządzenie roztworu z płynu do mycia naczyń, dodając kilkanaście jego łyżeczek na litr wody. Dobrze jest przy tym wybrać ekologiczny i nietoksyczny płyn o prostym składzie. Taki roztwór z zawartością detergentu sprawi, że rozpuści się woskowa otoczka na ciałach mszyc, która chroni je przed działaniem zabójczych dla nich czynników zewnętrznych, w tym przed wysuszeniem. Spryskane nią mszyce szybko zaczną wysychać i umierać.

Nie można też zapomnieć o największym wrogu mszyc — o biedronkach. Należy je jak najszybciej przyciągnąć w dużej ilości do ogrodu. Wiele osób je po prostu wyłapuje, by następnie wypuścić je na zaatakowane przez mszyce rośliny. Biedronki, podobnie jak ćmy, ściągają do światła, dlatego też dobrze jest zapalić emitującą mało gorąca żarówkę i wyłapywać biedronki, gdy te tylko zaczną krążyć w pobliżu. Biedronki można też zwabić, siejąc przyciągające je zioła. Należą do nich koper włoski, oregano, krwawnik, czosnek, koniczyna, czy mięta.

Dopiero po wykorzystaniu całego arsenału tych naturalnych i domowych sposobów na mszyce z niezadowalającym efektem powinno się sięgnąć po chemikalia, jednak połączenie wszystkich powyższych metod i towarzysząca mu dokładności regularność prawią, że w większości przypadków mszyc uda się skutecznie pozbyć.

Dodaj komentarz