Jak wybrać odpowiednią szafkę nocną?

Jak wybrać odpowiednią szafkę nocną?

Szafki nocne są niezwykle istotnym, choć często lekceważonym, elementem aranżacji naszej sypialni. To właśnie od nich w dużej mierze zależy, czy będziemy się czuli komfortowo podczas wypoczynku w nocy, lub podczas relaksu przed zaśnięciem. Dlatego poza wyborem idealnego łóżka powinniśmy znaleźć równie dużo czasu na wybór dopasowanych szafek nocnych. Dobrze dobrane potrafią być także świetną ozdobą naszej sypialni – to ważne, by się w niej dobrze czuć, wszak w tym pomieszczeniu spędzamy zazwyczaj około jednej trzeciej naszego czasu w ciągu doby.

Przede wszystkim funkcjonalność

Szafki nocne to nie tylko ozdoba. Można by rzec, że to niejako niezbędnik, w dużej mierze wpływający na łatwość z jaką organizujemy swój wieczór. Te najbardziej praktyczne mają przynajmniej jedną szufladę, która może być wykorzystana na przechowywanie artykułów pierwszej potrzeby podczas wypoczynku nocnego, takich jak chusteczki higieniczne, bielizna czy lekarstwa. Do tego wszystko to schowane przed okiem ciekawskich gości. Poza tym, najczęściej szafki nocne służą za miejsce, na które odkładamy nasze urządzenia elektroniczne, jak choćby telefon komórkowy, tablet czy laptop na nocne ładowanie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż dzięki temu zawsze mamy pod ręką budzik, a nasze urządzenie zawsze będzie gotowe do kolejnego dnia. Oprócz tego wiele osób odkłada tam czytane wieczorem książki lub czytnik książek, przez co nie musimy wstawać z łóżka, gdy chcemy je odłożyć. A prawie każdy ma na swojej szafce nocnej lampkę nocną lub inne źródło światła.

Czy ten niepozorny mebel może być źle dobrany?

Niestety tak. Jeśli szafka nocna będzie niedopasowana do wysokości naszego łóżka, to jego użytkowanie będzie niekomfortowe. I tak na przykład, jeśli będzie zbyt niska, to odłożenie czegokolwiek będzie wymagało od nas sporej gimnastyki i nie zawsze uda się odłożyć telefon lub książkę na miejsce, może nam ona spaść, zmuszając do wstania z łóżka. Z kolei zbyt wysoka szafka nocna będzie, oprócz wymuszania na nas nieergonomicznej pozycji, powodować, że nocą mimowolnie możemy o nią zahaczyć ręką i bądź zrzucić umieszczone na niej rzeczy, bądź to uderzyć się powodując wybudzenie.

Idealne dopasowanie

Kolejną kwestią jest wpływ szafki nocnej na aranżację naszej sypialni. I tak, ten mały mebel, na przykład dzięki kontrastującym względem łóżka kolorom, może być całym smaczkiem w finalnym wyglądzie tego pomieszczenia. A przecież mamy całą gamę możliwości – szafki mogą być zarówno retro, jak i bardzo nowoczesne, drewniane, jak i szklane, czy metalowe, albo wykonane z płyty meblowej. Naprawdę warto poświęcić im więcej uwagi, niż wskazuje na to ich rozmiar. Są naszym nieocenionym towarzyszem nocnego wypoczynku.

Dodaj komentarz