Kalendarium ciąży

Trzeci trymestr

7 miesiąc:

W wyniku przybrania masy, buzia dziecka zaczyna nabierać wyrazu i staje się bardziej okrągła. Dlatego teraz zaczynasz odczuwać nie kopnięcia, a rodzaj rozpychania w macicy spowodowany brakiem miejsca. Dziecko zaczyna reagować na światło, pojawia się odruch zwężania i rozszerzania źrenic. Teraz tworzy się jego system odpornościowy. Coraz lepiej ukształtowany mózg zaczyna również przejmować funkcje pełnione dotąd przez inne narządy, np. regulację temperatury ciała. Dziecko sporo czasu przesypia (w fazie REM), zbiera tkankę tłuszczową, ćwiczy odruchy oddychania. Zaczyna się robić ciężko, malec waży nawet 1,8 kg i mierzy do 48 cm.

8 miesiąc:

Utwardzają się kości czaszki, dzięki czemu buza malca wygląda tak jak zobaczymy ją po raz pierwszy przy porodzie. Objętość płynu owodniowego będzie relatywnie się zmniejszać i coraz bardziej będziemy odczuwać niedogodności ciąży. Maluch teraz rośnie jakieś 250 gram tygodniowo. Maluch układa się do pozycji porodowej, z reguły jest to położenie podłużne, chociaż raz na sto zdarza się, że leży poprzecznie. Dziecko może mieć już ok. 50 cm i ważyć 2,7 kg. Nie marnuje czasu, dużo ćwiczy, zaciska rączki, a jego wypracowany uścisk rączki poczujesz zaraz po porodzie.

9 miesiąc:

Dziecko zwiększa masę i przygotowuje się do porodu. Można powiedzieć, że po ósmym miesiącu ciąża jest już donoszona. Cały czas produkuje surfaktant czyli bardzo ważną substancję, która zapobiegnie sklejaniu się pęcherzyków płucnych po porodzie, dzięki czemu płuca będą mogły się rozprężyć wraz z pierwszymi oddechami i maluch będzie wydolny oddechowo. Dziecko mierzy od 48 do 56 cm i waży od 2,7 do 4 kilogramów.

Ponieważ wszystkie narządy i układy dziecka kształtują się przed narodzeniem, ważnym jest aby matka zadbała o dobrze zbilansowaną dietę, ale także żeby zatroszczyła się o swoją kondycję psychiczną i dobre samopoczucie. W okresie ciąży tworzy się większość komórek mózgowych, dlatego dobrze regularnie dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów. Zadbajmy również o kwasy omega-3, które wpływają pozytywnie na inteligencję dziecka, zdolność postrzegania i cały układ nerwowy.