Cukrzyca – infromacje

Cukrzyca – infromacje

Cukrzyca jest bardzo powszechnie występującą chorobą w Polsce, gdyż cierpi na nią kilka milionów osób. Objawia się ona przede wszystkim podwyższonym poziomem cukru we krwi. Niestety wielu Polaków ciągle nie jest świadomych, że chorują na cukrzycę i tutaj bardzo ważna rola czeka lekarzy rodzinnych.

Jakie są typy cukrzycy?

Cukrzyca jako choroba może występować w dwóch odmianach: typ 1 i typ 2. Cukrzyca typu 1 ma miejsce wtedy, gdy trzustka nie jest w stanie w ogóle produkować insuliny. Wówczas konieczne jest przyjmowanie zastrzyków. Przyczyna takiej cukrzycy nie została do końca rozpoznana, natomiast badania pokazują, że na ten typ cierpią przede wszystkim osoby młode. Jeśli zaś chodzi o cukrzycę typu 2 to trzustka co prawda jest w stanie produkować insulinę, jednak jest jej za mało a niekiedy organizm jest na nią odporny. Gdy cukrzyca typu 2 nie jest zbyt zaawansowana w początkowym stadium zaleca się zwykle zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli jednak te zabiegi okazują się niewystarczające włącza się leczenie tabletkami.

Jakie są powody powstawania cukrzycy typu 2?

Okazuje się, że zapadalność na cukrzycę typu 2 nie jest całkiem przypadkowa. Badania już dawno pokazały, że możemy dziedziczyć skłonność do tej choroby. Ponadto cukrzyca typu 2 pojawiać się może z powodu złego nawyku przejadania się, istnienia nadwagi a zwłaszcza otyłości oraz małej aktywności ruchowej. Ponadto występuje ona głównie u osób po trzydziestce.

Hiperglikemia i hipoglikemia

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny koniecznie poznać znaczenie pojęć: hiperglikemia i hipoglikemia. Obydwa te stany mogą być dla nich groźne. O hiperglikemii mówimy wtedy gdy poziom cukru jest bardzo wysoki. Występują wtedy takie objawy jak: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie i senność. Poziom cukru zwykle rośnie bezpośrednio po posiłku, zwłaszcza obfitym, gdy brak aktywności ruchowej albo gdy pacjent nie przyjmuje regularnie leków. Aby obniżyć taki wysoki poziom należy pić dużo wody. Z kolei hipoglikemia to niedocukrzenie. Objawy to nadmierne poty, drżenie rąk, szybkie bicie serca. W przypadku bardzo niskiego poziomu cukru trzeba jak najszybciej zjeść coś słodkiego.

Jakie konsekwencje może przynieść cukrzyca?

Choć cukrzyca sama w sobie nie jest chorobą śmiertelną to może przynieść liczne, negatywne konsekwencje. Zwiększa ona ryzyko zawału, chorób nerek, infekcji a nawet amputacji stóp. Gdy cukrzyca współistnieje z innymi chorobami przewlekłymi to trudniej jest je leczyć. Właśnie dlatego tak ważne jest by przyjmować leki, stosować dietę i regularnie badać się u lekarza.

Dodaj komentarz