Kolor ścian i meble – jak dokonać prawidłowego zestawienia?

Kolor ścian i meble – jak dokonać prawidłowego zestawienia?

Jak dobrać kolor ścian do mebli? Wiele osób stawia sobie takie pytanie, ponieważ są na etapie aranżacji wnętrz. Właściwie można by powiedzieć, że zestawienia mogą być dokonywane zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jeżeli ktoś jednak nie zastanowi się nad tym porządnie, może przez przypadek postawić na kiczowatą aranżację, której nikt nie będzie chciał się pochwalić.

Co jest pierwsze?

Kolor ścian powinien zawsze być dopasowany do mebli, nie na odwrót. Może się bowiem okazać, że ktoś postawi na taki kolor ścian do którego ciężko tak naprawdę znaleźć idealne meble. Warto również uwzględnić ten fakt, że w przyszłości, jeżeli ktoś będzie chciał postawić na zmianę wystroju wnętrza, łatwiej i taniej będzie zmienić kolor ścian niż kupić meble. Tak więc posiadając taką wiedzę, można podejść do wyboru kolorów, jakie na co dzień będą otaczać człowieka w domowych wnętrzach.

Uniwersalny kolor mebli

Wiele osób podchodząc do wystroju swoich domowych wnętrz, stawia na pełen uniwersalizm, czyli biały kolor mebli. Trzeba przyznać, że jest to jedna z ciekawszych opcji, która będzie prezentować się doskonale w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z sypialnią osoby dorosłej, pokojem dziecka, czy też pokojem dziennym.

W tym przypadku można pozwolić sobie na pełną dowolność kolorystyczną, jeżeli chodzi o ściany. Mogą one być jasne, tzn, beże, capuccino, modne pastele. Jeżeli jednak powierzchnia pokoju na to pozwala, z powodzeniem można zdecydować się na ciemne kolory w domowych wnętrzach. Trzeba jednak pamiętać, aby ciemnych odcieni unikać w małych pokojach, ponieważ będą one optycznie zmniejszać całe wnętrze. Zamiast tego, można zdecydować się na ciemne dodatki, jakie będą ciekawie prezentować się w takim miejscu.

Meble w ciemnych kolorach

Równie chętnie wybierane meble, które występują w różnych odcieniach kolorystycznych. Często może to być brąz, czerń, naturalne odcienie drewna, itd. Jest pełny wachlarz kolorystyczny. Panuje zasada, że do ciemnych mebli powinno się wybierać jasne ściany, dzięki czemu będzie można postawić na efekt kontrastowy.

Niektórzy jednak chcą dopasować do tego ciemne odcienie ścian. Można pozwolić sobie na taki zabieg aranżacyjny. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie można postawić na dwa te same kolory, ponieważ wszystko będzie zlewać się w jedno. Lepszym wyborem stanie się pomalowanie jednej lub maksymalnie dwóch ścian na ciemny kolor, a pozostałej reszty na dopasowany jasny odcień. To także jedna z ciekawszych możliwości aranżacyjnych, jakie w obecnych czasach można zastosować.

Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować neonowych kolorów w sypialni dorosłych i dzieci, ponieważ mogą one wpływać na kłopoty ze snem.

Dodaj komentarz