Łóżko do sypialni

Łóżko do sypialni

ŁÓŻKO DO SYPIALNI

Łóżko do sypialni, jak sama nazwa pomieszczenia wskazuje ma nam służyć przede wszystkim do spania. Łóżko jest więc najważniejszym elementem wyposażenia w sypialni. W różnych kulturach łóżko różnie się prezentuje, jednak zawsze dążymy to tego, aby w pomieszczeniu wydzielić sobie miejsce do spania. Nie będziemy jednak zajmować się historią i kulturą i uznamy, że łóżko jest nam niezbędne. Poniżej kilka wartości, na które powinniśmy zwrócić przy wyborze tego mebla.

DOBRY MATERAC

Według naszej opinie najwygodniejszym rodzajem łóżka jest łóżko nieskładane wyposażone w oddzielny materac. Główną role ogrywa w nim właśnie materac. Najczęściej to także najdroższy element tego łóżka, szczególnie gdy zależy nam na jakości. Kiedy mamy stosunkowo dużą sypialnie, a przede wszystkim wtedy kiedy sypialnia służy nam do spania i jednocześnie nie jest np. salonem, powinniśmy rozważyć zakup właśnie takiego łóżka z oddzielnym materacem. W takich przypadku wybór stelaża zależy wyłącznie od naszych upodobań i może być dowolny. Kluczową rolę odgrywa dobór materaca. W sklepach spotkamy się z szerokim wyborem materacy oraz jeszcze szerszym wachlarzem cen. Tak jak w większości przypadków, i w tym również, wysoka cena nie zawsze świadczy o wysokiej jakości. Jednak z całą pewnością nie kupimy dobrego materaca za kilkadziesiąt złotych. W sklepach sprzedających materaca uzyskamy także fachową opinię i pomoc w wyborze odpowiedniego materaca. Przede wszystkim ważna jest jego twardość oraz szybkość zużywania się podczas użytkowania. Nie sugerujmy się także grubością materaca. Im grubszy wcale nie oznacza, że lepszy. Pamiętajcie, że na tym łóżku/ materacu będziecie spali codziennie, ważne więc aby był wygodny i odpowiedni dla naszego kręgosłupa.

WIELKOŚĆ ŁÓŻKA

Jeśli mówimy o wielkości mamy na myśli zarówno długość jak i szerokość. Nie dotyczy to jednak wielkości samego stelaża łóżka. Wielkość dotyczy powierzchni jaką dane łóżko oferuje nam do spania. Musimy swobodnie się na nim mieścić. Co więcej powinniśmy mieć także sporo dodatkowej przestrzeni. Bez obaw będziemy mogli się na tym łóżku wyciągnąć, przeciągną i przewrócić na drugi bok. Tak samo ma się sytuacja co do długości łóżka. Problemy w tym zakresie mają zwłaszcza osoby wysokie. O ile bardzo dużym problemem nie jest 1.9 m, o tyle już później mogą zacząć się kłopoty. W takiej sytuacji należy rozpatrzyć możliwość kupna łóżka na wymiar. Oczywiście, tak jak w przypadku innych mebli na wymiar, jest to droższe rozwiązanie niż standardowe łóżko ze sklepu. Jednak spanie na zbyt krótkim łóżku dość szybko może mieć złe skutki dla naszego zdrowia. O ile kilka nocy na zbyt małym łóżku spowodują tylko to, że się nie wyśpimy i wszystko będzie nas bolało. O tyle przewlekłe spanie na łóżku niedostosowanym pod względem wielkości może doprowadzić do chorób kręgosłupa, z którymi ciężko będzie nam później walczyć. A jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto kupić łóżko odpowiedniej wielkości.

SOFA/KANAPA

W przypadku gdy nasza sypialnia to również salon, nie mamy możliwości wstawienia tam łóżka z materacem, którego nie będzie można złożyć. Wtedy warto pamiętać aby przy wyborze składanej kanapy nie sugerować się tylko jej wyglądem zewnętrznym. Wskazane jest wręcz aby najpierw szukać kanapy (jeśli ma nam służyć codziennie także jako łóżko do spania) pod względem jakości i powierzchni spania, a dopiero później z tych, które spełniają niezbędne warunki, wybrać taką, która także odpowiada nam wizualnie. Oczywiście, najczęściej w praktyce dzieje się inaczej. Dlatego kiedy wybieramy sofę czy kanapę sugerując się jej wyglądem, przed zakupem sprawdźmy czy da się na niej wyspać. Jeśli przypomnicie sobie o tej zasadzie w porę unikniecie późniejszych problemów ze zdrowiem.

Łóżko powinno być nie tylko ładne ale i wygodne, a przede wszystkim dobre dla naszego kręgosłupa. Wybierając więc nowe łóżko pamiętajcie o tym, że przed długi czas będziecie spędzać w nim sporą część dnia. Nie żałujcie więc pieniędzy na dobry materac czy kanapę, a z pewnością będziecie po nocy wypoczęci i zrelaksowani.

Dodaj komentarz