Wakacyjna kreatywność – jak odnowić stare meble?

Wakacyjna kreatywność – jak odnowić stare meble?

Wakacje to czas, kiedy wreszcie możemy skupić się nieco bardziej na zaniedbanych obowiązkach domowych. Jeśli spędzamy urlop wakacyjny w domu, dobrym pomysłem będzie odświeżenie starych mebli. Sposoby na to jak odnowić stare meble są tak naprawdę bardzo proste w zastosowaniu.

Jak odnowić stare meble szybko i tanio? 

Przede wszystkim przyda się dobra szlifierka elektryczna, dzięki której będziemy mogli łatwo i szybko zedrzeć z powierzchni drewnianych zużyte warstwy farb i lakierów. W zależności od tego, na jak oporny materiał i strukturę natrafimy, możemy dopasować odpowiednią tarczę szlifującą lub papier ścierny. Trzeba pamiętać też o tym, by przed rozpoczęciem całego procesu odświeżania domowych mebli zaopatrzyć się jeszcze w:

  • specjalną gąbkę matującą lakierowane powierzchnie
  • miękkie gąbki oraz pędzelki do malowania 
  • farby tradycyjne lub w sprayu
  • gotowe szablony z motywami, które będziemy chcieli umieścić na powierzchni mebli 
  • naklejki na meble lub okleinę 
  • nowe rączki i uchwyty, jeśli stare są już bardzo zniszczone 

Domowe sposoby – jak odnowić stare meble?

Wszystkim, którzy zastanawiają się nad tym jak odnowić stare meble, by niemal natychmiast były gotowe do ponownego użycia, proponujemy pracę na świeżym powietrzu. W blasku słońca, przy pogodzie pozbawionej wilgoci farba oraz wszystkie powłoki maskujące schną znacznie szybciej, niż w zamkniętych pomieszczeniach. Do tego nie trzeba martwić się ciągłym przebywaniem wśród toksycznego zapachu związków chemicznych, szkodliwych dla naszego zdrowia. Wyniesione na dwór meble można oszlifować na domowym podjeździe lub trawniku. Powstały pył może później trafić do kompostownika lub do kotłowni, by służyć później za rozpałkę. Pamiętajmy też o tym, by przed rozpoczęciem malowania pozbyć się wszystkich niepotrzebnych uchwytów, rączek i zaczepek. Na ich miejscu montujemy nowe, kiedy wszystkie malowane płaszczyzny dobrze już obeschną. 

Jak odnowić stare meble za pomocą oklein? 

Nie każdemu może odpowiadać kontakt z farbami, dlatego wymyślono szybkie w zastosowaniu i niezwykle wytrzymałe okleiny. To bardzo pomocne rozwiązanie w sytuacjach, gdy chcemy odświeżonym meblem cieszyć się jak najszybciej. Jak najbardziej wskazane jest, by powierzchnię drewnianą przed zastosowaniem okleiny przynajmniej raz delikatnie oszlifować, dzięki temu warstwa klejąca będzie lepiej przylegała, rogi nie będą się odginać, a cała powierzchnia zachowa swoją naturalną gładkość. Jeśli chodzi o odnawianie starych mebli typu sofy, kanapy czy fotele – najlepiej zdać się na ofertę profesjonalnego tapicera, który dobierze odpowiednie materiały i narzędzia, mając na uwadze nasze oczekiwania, rozwiązania estetyczne oraz indywidualne pomysły. Warto wybierać profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. 

Dodaj komentarz