Zalety i wady mieszkania w domu i mieszkaniu

Dokonując wyboru odnośnie zakupu nieruchomości warto przeanalizować wszelki korzyści i wady wynikające z zamieszkania w domu oraz mieszkaniu. Większość osób marzy o posiadaniu swojego własnego domku z ogrodem. W ciepłe, słoneczne dni można zjeść obiad z rodziną na świeżym powietrzu podziwiając ładnie urządzony ogródek lub też zjeść owoce i warzywa wyhodowane w swoim domu. Każda gospodyni domowa czerpałaby z tego dużo radości. Domy charakteryzują się zazwyczaj większą powierzchnią użytkową niż mieszkania, a przed rozpoczęciem budowy możemy zaplanować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń zgodnie z naszymi preferencjami.

To my decydujemy czy chcemy mieć jedno piętro czy dwa, jaka będzie wielkość salonu, a jaka kuchni i łazienki. Mamy również do użytku strych który bardzo często ostatnio jest przerabiany na miejsce do którego chętnie zapraszamy przyjaciół i znajomych. Własny dom to przede wszystkim wygoda i komfort, brak konieczności liczenia się z sąsiadami np. w zakresie głośnej muzyki. Jednak posiadanie własnego domu to również szereg obowiązków. W przypadku usterki czy to rury czy to dachu my ponosimy całkowity koszt naprawy i to na naszych barkach spoczywa zlecenie tego odpowiedniemu fachowcowi. Zupełnie odwrotna sytuacja występuje gdy mieszkamy w bloku.

Występuje tam fundusz, który ma za zadanie pokryć koszty remontu, a więc wszelkie usterki na klatce schodowej lub przed blokiem, a także część występujących w naszym domu. Jest to bardzo korzystna i wygodna opcja. Jednak mieszkanie w bloku wiąże się także z pewnymi wadami. Wprowadzając się do zaplanowanego już przez architekta lokalu musimy akceptować narzucone z góry rozmieszczenie pomieszczeń. Jeżeli trafimy na hałaśliwych sąsiadów może być to przyczyną obniżenia komfortu naszego mieszkania. Mała ilość pomieszczeń, konieczność wysłuchiwania czyichś kłótni, które bardzo często słychać przez cienkie ściany w bloku powodują, że wiele osób marzy jednak o zakupie własnego domku z ogródkiem, aby móc delektować się swoją prywatnością.