Zastosowanie baterii słonecznych w budownictwie

Coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym szerokie zastosowanie znajduje wykorzystywanie baterii słonecznych, których energia jest potem wykorzystywana do ogrzewania budynku i wody.  Słońce dostarcza nam ciepło bezpośrednio do tzw kolektorów słonecznych, które potem przetwarzają je na energię. Mówi się ze słonce to najtańsza energia. Jak wynika z badań i obliczeń naukowców w ciągu 4 minut słonce dostarcza na cała kule ziemska tyle energii, ile wszyscy na ziemi zużywają jej przez pół roku.

Prawda jaki to potencjał?

W każdym mieszkaniu posiadamy wiele sprzętów, które działają niestety na prąd zmienny. Taka jest zasada energetyki w Europie. Natomiast słonce dostarcza do baterii słonecznych prąd stały. Dlatego oprócz baterii słonecznych, czyli tzw. kolektorów należy również zamontować urządzenia, które będą zmieniały odpowiednio dostarczany przez słońce prąd. Potrzebne tez będą liczne akumulatory do składowania przetworzonego prądu, jak również pompy. Elementów do wykorzystania energii odnawialnej jest bardzo dużo.

To miedzy innymi właśnie akumulatory,  liczne pompy ciepła, których wielkość zależy od  powierzchni budynku. Aby właściwie wykorzystać energie słoneczne, niezbędny będzie specjalista w tym zakresie. Instalacja solarna jest bardzo droga, jednak zwraca się bardzo szybko. Dlatego tak ważne jest, aby instalacja była w odpowiednich rozmiarach .powinna idealnie pasować do powierzchni.

Nie ma zupełnie sensu kupować instalacji trochę większej od potrzeb. Spowoduje to, ze i tak nie będziemy mieli możliwości wykorzystać w pełni przetworzonego ciepła. Nie ma wiec  potrzeby kupować w tym wypadku instalacji na zapas. Instalacja musi być niemal uszyta na wymiar, jak garnitur u krawca. Musi być idealnie taka jak nasz dom. Dlatego projekt należy oddać specjalistom. Ceny kolektorów zależą od materiałów z jakich zostały wykonane. Ważne są również atesty. W tej dziedzinie obowiązuje jeszcze zasada, że im droższy kolektor tym lepszy. Ważne też, by kupić je w punktach z atestem