Czy to uczelnia, czy praca, a może powody osobiste, powodów dla których ludzie decydują się na przeprowadzkę jest wiele. Ludzie często wybierają Warszawę jako miejsce swojego zamieszkania, a z racji że wśród polskich miast w stolicy zachodzi największa cyrkulacja mieszkańców, tutejszy rynek nieruchomości jest jednym z najatrakcyjniejszych do inwestowania dla deweloperów.
Jest to widoczne zarówno po ilości ofert rynku wtórnego jak i tych składanych przez przedsiębiorców. Najwyżej wyceniane są apartamenty w ścisłym centrum miasta, w Śródmieściu, najniższe kwoty występują na obrzeżach miasta w takich dzielnicach jak Rembertów, Białołęka czy Bemowo. Uśrednione ceny za mieszkania znajdziemy na Ursynowie, Mokotowie, czy Pradze.
Na cenę znaczny wpływ ma też rok powstania nieruchomości, najwyżej wyceniane są oczywiście te najnowsze i te wybudowane przed 1960 rokiem. Przy wyborze lokalizacji warto jest mieć na uwadze odległość do metra (co również ma wpływ na cenę), które jest wręcz zbawienne w godzinach szczytu, chyba że mamy za dużo czasu i możemy go poświęcić na stanie w korkach. Jeśli nie chcemy kupić, a tylko wynająć mieszkanie powinniśmy wystrzegać się takich miesięcy wrzesień, październik czy druga połowa lipca, ponieważ z racji napływających studentów ceny w tym okresie tymczasowo rosną.