Ergonomiczny plac zabaw

Plac zabaw to obszar, gdzie dzieci mogą spędzać czas pomiędzy lekcjami oraz po nich. Sprzyjają wspaniałej zabawie, ale również ruchowi oraz rozwijaniu się i zdrowiu. Co prawda zazwyczaj na takich obszarach przy szkołach nad dziećmi mają nadzór opiekunowie, jednak mimo to takie miejsce powinno spełniać ścisłe normy związane z bezpieczeństwem.

Przede wszystkim wszystkie sprzęty powinny działać bez zastrzeżeń a ich stan techniczny nie może budzić wątpliwości. Gdyby tak było, a wada nie została naprawiona, mogłoby dojść do niebezpiecznego dla zdrowia albo życia pociechy wypadku. Co więcej opiekunowie powinni dbać o to, by urządzenia były odpowiednio przez dzieci używane.

W dzisiejszych czasach place zabaw są także wykładane miękkim materiałem nawierzchniowym, co także sprzyja niegroźnej zabawie. Nawet przy spadku z niewielkiej wysokości, dziecko jest mniej narażone na uraz, niż gdyby upadło na betonową płytę. Każdy plac zabaw powinien być regularnie sprawdzany pod względem stanu technicznego. Najbardziej bezpieczne sprzęty to te wykonane z drewna, dlatego wykorzystuje się je na coraz większej ilości nowoczesnych placów zabaw.

Mają one niezbędne certyfikaty jakości a przedsiębiorstwa je produkujące starają się o ergonomię. Rezygnuje się zaś z elementów zrobionych z metalu. Jeżeli na placu mamy piaskownicę dla dzieci przedszkolnych, konieczne jest częste wymienianie piasku, by był on wolny od zanieczyszczeń i bezpieczny, po powrocie do szkoły nauczyciele powinni pilnować, by dzieci dokładnie umyły ręce i zmieniły stroje.