Bycie ekologicznym rolnikiem – czy to dobry pomysł?

Bycie ekologicznym rolnikiem – czy to dobry pomysł?

Na bardziej ekologiczne rozwiązania przechodzą w ostatnich latach zarówno rządy państw, wielkie koncerny, osoby prywatne, jak i rolnicy. Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa nie jest jednak zadaniem prostym czy tanim. Wymaga ono wiele dodatkowej pracy i wysiłku. Generuje także znacznie większe koszta. Mimo to tego typu gospodarstw ciągle przybywa. Wobec tego pojawia się pytanie – czy bycie ekologicznym rolnikiem jest dobrym pomysłem?

Czy na byciu ekologicznym można zarobić?

Jak już zostało wspomniane, ekologiczne rozwiązania nie są tanie. Rezygnacja z GMO czy środków chemicznych sprawia, że trzeba szukać bardziej przyjaznych środowisku, ale też droższych alternatyw. Swoje kosztują także rozwiązania takie jak fotowoltaika dla rolnika, chociaż trzeba podkreślić, że są one częściowo refundowane i stosunkowo szybko się zwracają.

Prowadzenie ekologicznego gospodarstwa nie musi się jednak wcale wiązać z samymi stratami. Ekologia w ostatnim czasie stała się dla wielu osób bardziej istotna, niż kiedykolwiek wcześniej. Ma to wiele konsekwencji, a jedną z nich jest zmiana nawyków zakupowych. Odnosi się to przede wszystkim do żywności i produktów odzwierzęcych. Klienci zwracają uwagę, czy dany produkt jest ekologiczny, i są w stanie w związku z tym pogodzić się nawet z większą ceną.

Na ekologiczności łatwo zbudować swoją markę, nietrudno też o zgromadzenie szeregu oddanych klientów. Można liczyć nawet na darmową reklamę ze strony mediów, które tematom około-ekologicznym poświęcają obecnie bardzo dużo uwagi. Oczywiście tylko pod warunkiem, że oferowane produkty są rzeczywiście wysokiej jakości.

Energia odnawialna w gospodarstwie rolnym

Rolnicy często muszą liczyć się z wysokimi rachunkami za prąd. Chociażby maszyny gospodarcze czy oświetlenie zużywają sporo energii elektrycznej, a ciężko jest na nich oszczędzać. Jest jednak inne rozwiązanie, które nie dość, że w dłuższej perspektywie będzie opłacalne finansowo, to jeszcze pomaga w budowaniu ekologicznego wizerunku.

Mowa oczywiście o energii odnawialnej. Triumfy święci obecnie zwłaszcza fotowoltaika dla rolnika, ale ciekawymi pomysłami są także panele solarne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.

Nie tylko sprawiają one, że nie jest się już zdanym na energię elektryczną oferowaną przez firmy energetyczne po mało korzystnych cenach. Przede wszystkim zapewniają niezależność energetyczną, co dla gospodarstw rolnych może być niezwykle istotne. Nagła przerwa w dostawie prądu zdarzyć się może właściwie w każdej chwili, a w wielu przypadkach może się okazać, że będzie miała bardzo nieprzyjemne w skutkach konsekwencje.

Dodaj komentarz