Co należy zrobić gdy dziecko zacznie się dusić?

Co zrobić, gdy dziecko zacznie się dusić?

Mam nadzieję, że przeczytasz tę wiadomość zanim twoje dziecko coś połknie. Później na szukanie takich informacji, może być za późno.

Niestety z moich wewnętrznych badań wynika, że rzadko, która matka wie jak poradzić sobie z krztuszącym się dzieckiem.

Nigdy nie należy trząść dzieckiem, czy obracać go do góry nogami. Wiem, że niektórzy tak robią, a potem doradzają innym.

Ważne jest, aby rozpoznać w jakim stanie jest dziecko. Gwałtowny kaszel, chrypka, duszność mogą wskazywać na zadławienie.

Na początku trzeba zachęcić dziecko do kasłania. W większości przypadków kaszel powinien pomóc. Jednak w problem przychodzi wtedy, gdy dziecko zaczyna robić się sinawe i powoli traci przytomność.

U niemowląt należy położyć dziecko na ręce twarzą do dołu i lekko klepnąć w plecy ( 5 razy). Gdy nadal widzimy, że nic nie wypadło z buzi, odwróć dziecko twarzą ku górze i uciśnij 5 razy klatkę piersiową dwoma palcami. Gdy nie pomaga KONIECZNIE wezwij pogotowie.

Ten problem prawie nigdy nie dotyczy noworodków, ponieważ one same nic nie wkładają do buzi. Jeżeli przestają oddychać, to w większości problem z drożnością nosa.

Problem zadławienia często dotyka dzieci, ponieważ one poznają świat wkładając różne cuda do buzi.

Kiedy zauważysz, że twoje dziecko się zadławiło, każ mu kasłać. Kiedy nic nie pomaga uderz go 5 razy między łopatkami (dosyć energicznie). Gdy nie ma poprawy wykonaj rękoczyn Heimlicha.

Stań za dzieckiem i obejmij je w pasie. Pięść połóż na wysokości przepony (poniżej mostka). Drugą ręką chwyć pięść i zdecydowanie popchnij pięść do siebie i w górę. Kiedy nadal nie ma poprawy uderz dziecko 5 razy w plecy i potem wykonaj heimlicha.

Gdy sytuacja wydaje się być trudna zadzwoń po pogotowie. W przypadku stracenia przytomności sprawdź, czy dziecko oddycha jeśli nie oddycha przejdź do masażu serca.

Na szczęście w większości przypadków zadławienie jest do opanowania.

Dodaj komentarz