Co robić, kiedy kredyt przestaje być opłacalny?

Co robić, kiedy kredyt przestaje być opłacalny?

Zmiany na rynku kredytowym następują tak dynamicznie, że to, co obecnie jest opłacalne, za jakiś czas może takie nie być. Już od lat w Polsce występuje tendencja do tanienia kredytów (zwłaszcza kredytu hipotecznego). Jest to dobra wiadomość dla osób, które dopiero chcą zaciągnąć kredyt, ale niekoniecznie dla tych, którzy zrobili to wcześniej. W końcu muszą teraz za kredyt przepłacać, i to często jeszcze przez wiele lat. Istnieje jednak pewien sposób, aby taką sytuację rozwiązać i znów czuć, że nie wyrzuca się pieniędzy w błoto. Chodzi oczywiście o kredyt refinansowy. Na czym on polega i czy rzeczywiście jest opłacalny?

Wymień stary kredyt na tańszy

Kiedy warunki oferowane przez naszego operatora sieci komórkowej przestają nas zachwycać lub po prostu ktoś inny oferuje nam lepsze, wymieniamy go bez skrupułów. Nic (a przynajmniej niewiele) stoi na przeszkodzie, aby zrobić to samo z naszym bankiem.

Zasada działania kredytu refinansowego jest niezwykle prosta. Zaciągamy go na kwotę, która pozostała nam do spłaty w poprzednim kredycie. Dokonujemy za jego pomocą wcześniejszej spłaty poprzedniego zobowiązania, a następnie spłacamy je już w nowym banku, na atrakcyjniejszych warunkach.

Niższe może być oprocentowanie, jest także szansa, że nowy bank zaniecha pobierania prowizji (na przykład za udzielenie kredytu) lub będzie ona niewielka.

Warto zapoznać się z ofertami jak największej liczby banków, aby znaleźć kredyt refinansowy, który będzie najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom. Niekoniecznie najbardziej korzystny kredyt będzie tym, na który natrafimy jako pierwszy.

Na co należy zwrócić uwagę podczas refinansowania kredytu?

Refinansowanie kredytu jest poważną decyzją, której nie należy podejmować bez zastanowienia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zobowiązanie na bardzo dużą kwotę. W wielu przypadkach refinansowanie okaże się opłacalne, jednak nie zawsze. Dużo tutaj zależy od tego, jakie zapisy zawarte są w naszej dotychczasowej umowie kredytowej.

Jest spore prawdopodobieństwo (zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych lub gotówkowych na duże sumy), że umowa przewiduje prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Może się okazać, że wyniesie ona więcej, niż zaoszczędzilibyśmy przenosząc się z jednego banku do drugiego. Warto wziąć to pod uwagę i dokonać stosownych obliczeń, aby później nie żałować.

Ponadto fakt, że refinansowanie powinno być korzystne nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość. Jeśli poprzedni kredyt mimo wszystko zaciągnęliśmy na niezłych warunkach, to oferowane przez niektóre banki oprocentowania mogą być dla nas mało atrakcyjne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą kredyty Zwoleń.

Dodaj komentarz