Co sprawia że jedną zdradę nazwiemy bohaterstwem, a drugą zbrodnią

Co sprawia że jedną zdradę nazwiemy bohaterstwem, a drugą zbrodnią

Wyobraźmy sobie dwie sytuacje w pierwszej mamy rządy pewnej grupy, która stanowi prawo. Po pewnym czasie przez zdradę najbardziej zaufanej osoby przywódca grupy zostaje obalony. Druga sytuacja może dziać się wszędzie – pewien mężczyzna zdradza, swoją partnerkę z inną kobietą . Która sytuacja jest bardziej moralna o ile w ogóle możemy mówić że któraś z nich jest.

Co sprawia że jedną zdradę nazwiemy bohaterstwem a drugą zbrodnią, skoro oba działania polegają na tym samy łamaniu przysięgi. Więc czym różni się zdrada przywódcy od zdrady żony? Zapewne motywacją!

Czy przyczyna danego występku (w tym wypadku zdrady) jest wystarczającym usprawiedliwieniem?

Czy to, że walczę o wolność pozwala mi zabić drugiego człowieka? Albo czy zakochanie namiętne, miłość, a może i głębsze uczucie pozwala na złamanie komuś serca?

Więc od czego zależy moralność naszej zdrady?

Niewątpliwie od systemu wartości jaki wyznajemy. Jeżeli nasza wolność jest wartością nadrzędną to śmierć człowieka, który nam ją uniemożliwia jest wręcz rzeczą oczywistą.

Niestety każdy posiada inny system wartości. To niestety utrudnia jednoznacznie ocenę czynu. Wiec jak będziemy oceniać „motywacje” człowieka, który odbił dziewczynę swojemu najlepszemu przyjacielowi? Większość z góry uzna, że to nie przyjaciel a zdrajca? Ale czy na pewno? Rozważmy sytuacje że owa para jest ze sobą długo i widać że się im nie układa. Oboje nie są szczęśliwi. Pojawia się osoba trzecia, która ma bardzo dobry kontakt z tą kobietą. Dochodzi do aktu zdrady. Kobieta „rzuca” swojego już byłego partnera i zaczyna związek z jego przyjaciele. Związek ten okazuje się strzałem w 10. Jak to ocenić ? Jedna strona powie, że zdradził przyjaciela a z drugiej że znalazł miłość życia – co jest ważniejsze przyjaźń czy miłość? Wiadomo są sytuacje prostsze gdzie zdrada jest jednoznaczna. Zawsze staramy się ją usprawiedliwić, choć by była nieświadoma. Nieświadomość zdrady może być wytłumaczeniem.

Jednak ważniejsze jest to po której stronie się stoi

Pomimo przekonań, człowiek, zdradzony nie odnosi się często do wartości lecz przyjmuję bardziej osobistą postawę. Podobnie może być z mężczyzną, który został zdradzony przez przyjaciela dla kobiety. Może to przyjąć bardzo osobiście i zerwać znajomość. Bądź rozumieć, że z tą dziewczyną nie miałby przyszłości i cieszyć się ich szczęściem. Osądzić drugą osobę jest łatwo. Jednak zrozumieć już trudniej.

Dodaj komentarz