Cukrzyca ciążowa. Poznaj główne objawy niedocukrzenia

Cukrzyca ciążowa. Poznaj główne objawy niedocukrzenia

Cukrzyca ciążowa jest coraz częstszą choroba wśród kobiet, które oczekują na przyjście potomstwa. Dotyka ona bowiem co dziesiątą ciężarną. Nieleczona może być sporym zagrożeniem zarówno dla zdrowia przyszłej matki, jak i dziecka. Jak objawia się cukrzyca ciążowa? Szczegóły poniżej. 

Cukrzyca ciążowa jest chorobą metaboliczną, charakteryzującą się podwyższonym poziomem cukru we krwi, czyli hiperglikemią. Co więcej, zwykle dotyka kobiety które przed ciążą nie miały żadnych problemów z podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przyczyną cukrzycy ciążowej zwykle są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Często pojawia się również podczas kolejnych ciąż kobiety. 

Cukrzyca ciążowa. Objawy: 

● wielomocz, 

● niekontrolowane napady głodu, 

● senność, 

● zmęczenie, 

● mdłości, 

● częste infekcje skóry, pęcherza oraz pochwy, 

● zaburzenia widzenia. 

Warto podkreślić jednocześnie, objawy cukrzycy ciążowej pokrywają się z tymi, których doświadcza niemal każda ciężarna kobieta. Właśnie dlatego diagnostyka powinna być oparta na badaniach laboratoryjnych. 

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania? 

Do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową zalicza się: 

● Znaczna nadwaga lub otyłość przed ciążą, 

● Wiek powyżej 35 lat, 

● Przebyta cukrzyca ciążowa, 

● Występowanie w rodzinie kobiety osób z cukrzycą typu 2 

● Waga poprzednio urodzonego dziecka przekracza 4 kg, 

● Kobieta w przeszłości przebyła poronienie, 

● Urodzenie poprzedniego dziecka z wadą, 

● chorują na zespół policystycznych jajników (PCOS), 

● mają nadciśnienie tętnicze. 

Na tym etapie warto przypomnieć, że ciąża jest okresem gigantycznych wahań hormonalnych. W tym czasie znacząco rośnie wydzielanie estrogenu, progesteronu, prolaktyny oraz laktogenu łożyskowego.

Hormony te są zupełnym przeciwieństwem insuliny, która produkowana jest przez trzustkę. Ich wysokie stężenie może oddziaływać na poprawne działanie insuliny i znacząco obniżać wrażliwość organizmu na jej działanie. Wówczas może dojść do podwyższenia glukozy we krwi. Zaledwie około 10 proc. diagnoz cukrzycy ciążowej w rzeczywistości związane są z 

niewykrytą wcześniej cukrzycą typu 1 lub 2.

Dodaj komentarz