Czym charakteryzują się japońskie kołowrotki Shimano ?

Co to jest kołowrotek wędkarski i dlaczego są ważne?

Kołowrotki wędkarskie to jeden z najważniejszych elementów sprzętu wędkarskiego. Są one niezbędne do przechowywania i nawijania linki, a także kontrolowania naciągu linki.

Kołowrotek to urządzenie służące do przechowywania i ściągania żyłki wędkarskiej. Kołowrotki wędkarskie występują w dwóch rodzajach: otwarte i zamknięte. Kołowrotki wędkarskie mogą być ręczne lub automatyczne; automatyczne kołowrotki wędkarskie współpracują z obrotowym uchwytem, który obracasz, aby zwinąć żyłkę, podczas gdy ręczne wymagają przekręcenia pokrętła z boku kołowrotka, aby wykonać to zadanie.

Jak wybrać odpowiedni kołowrotek do swoich potrzeb?

Kołowrotek jest urządzeniem mechanicznym służącym do przechowywania żyłki i rozwijania jej, gdy ryba złapie przynęte. Kołowrotki wędkarskie są zwykle wykonane z metalu, bambusa lub włókna szklanego.

Wybór najlepszego kołowrotka do Twoich potrzeb zależy przede wszystkim od tego jaką rybę chcesz złowić. Na przykład, jeśli szukasz kołowrotka, który będzie odpowiedni do słonej wody do połowu tuńczyka i marlina, będziesz potrzebować wytrzymałego kołowrotka z dużą siłą hamowania. Jeśli szukasz kołowrotka do zastosowania w słodkiej wodzie do łowienia pstrągów i basów, będziesz potrzebować lekkiego kołowrotka spinningowego o mniejszej sile oporu, ale o większej pojemności żyłki.

Różne rodzaje kołowrotków wędkarskich

Kołowrotki spinningowe cieszą się największą popularnością wśród początkujących. Kołowrotki castingowe są często używane do łowienia w słonej wodzie. Trolling z multiplikatorem lub kołowrotkiem jest popularnym sposobem łowienia w wodach słodkich.

Istnieją dwa rodzaje kołowrotków wędkarskich: kołowrotek spinningowy i kołowrotek castingowy. Kołowrotki spinningowe są najbardziej popularne wśród początkujących i mają otwartą powierzchnię, aby umożliwić swobodne wyciąganie linki ze szpuli. Z kolei kołowrotki castingowe mają zamkniętą szpule i są często używane do łowienia w słonej wodzie, a także do trollingu z multiplikatorem.

Czym wyróżniają się kołowrotki firmy SHIMANO ?

Shimano to japoński producent specjalizujący się w branży wędkarskiej. W swojej ofercie posiadają różne produkty, natomiast najbardziej popularne są kołowrotki Shimano. Producent, który na rynku jest już 100 lat, w tym czasie zdążył wypuścić kilka serii kołowrotków, mianowicie są to :

  • Vanford
  • Stradic
  • Twin Power
  • Vanguish
  • Sahara
  • Sedona
  • Catana
  • Nasci
  • Ultegra

Generalnie kołowrotki różnią się między sobą specyfikacją, przeznaczeniem i pewnymi paramterami, takimi jak: wymiary, waga, nawój linki, przełożenie, ilość łożysk czy pojemność szpuli.

Dodaj komentarz