Dlaczego opłaca się być studentem?

Student tradycyjnie kojarzył się z młodym, ambitnym człowiekiem, który przyjechał do dużego miasta, aby chłonąć wiedzę podczas zajęć na uczelni wyższej. Dzisiaj oczywiście stereotypowe myślenie jest nieco inne, ale nadal studenci cieszą się sporymi przywilejami finansowymi w rozmaitych dziedzinach życia codziennego. Warto więc zawsze mieć przy sobie legitymację studencką, upoważnia ona do bardzo wielu zniżek, które pozwolą zaoszczędzić spore pieniądze!

Tańsza komunikacja miejska
Studenci poniżej 26. roku życia płacą za bilety w komunikacji publicznej o 51% mniej niż ich zwyczajni użytkownicy. Podróżowanie pociągiem dzięki temu staje się naprawdę opłacalne, a często właśnie studenci najczęściej używają tego środka transportu, wracając na weekendy do swoich domów. Zniżka dotyczy także komunikacji miejskiej – tramwajów oraz autobusów. Studenci spędzają w niż dużo czasu kursując między mieszkaniem a uczelnią. Nic więc dziwnego, że większość z nich sprawia sobie bilet miesięczny, który dzięki legitymacji jest zdecydowanie tańszy od zwykłego. Ustawowa obniżka cen o 51% obligatoryjnie musi być stosowana tylko i wyłącznie przez przewoźników państwowych. Jednakże, dosyć często zdarza się i tak, że ulgowe taryfy znajdziemy w ofertach prywatnych przedsiębiorstw przewozowych. Nie jest to regułą, ale jest bardzo często spotykane.

Tańszy dostęp do kultury
Ulgi studenckie w różnych wysokościach dotyczą także wejściówek do rozmaitych instytucji kulturalnych. Mowa przede wszystkich o muzeach czy galeriach sztuki, których największy wysyp znajduje się oczywiście w większych miastach – w pobliżu uniwersytetów. Ciekawą opcją dla studentów są także promocje w kinach – coraz częściej i tam obowiązuje zasada, że z legitymacją studencką zapłacić można zdecydowanie mniej. Wiele prywatnych przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie specjalnych studenckich obniżek, aby przyciągnąć tą grupę do swoich produktów. Przykładem może być chociażby Spotify, które oferuje studencką wersję do pełnej wersji programu, która kosztuje mniej niż zwyczajna. Podobną promocję znaleźć możemy także wśród prasy – podchwyciła ją Gazeta Wyborcza.

Tańsze jedzenie!
W miastach studenckich popularną praktyką wśród restauracji, barów czy pubów jest oferowanie specjalnych studenckich promocji, które mają skłonić tą sporą część mieszkańców miast do skorzystania z ich usług. W klubach i pubach organizowane są “studenckie czwartki”, kiedy studenci po okazaniu legitymacji mogą liczyć na tańszą wejściówkę, piwo lub drinka. Niektóre restauracje idą nawet krok dalej i wprowadzają ogólną zniżkę w wysokości 10-20% dla studentów od całego zamówienia i to w każdy dzień tygodnia. Warto więc szukać informacji na temat tego rodzaju promocji, bo nierzadko można zaoszczędzić drobną sumkę – a jak wiadomo dla studenta każdy grosz stanowi wielką wartość.

Dodaj komentarz