Robimy domowe nalewki

Robimy domowe nalewki

Domowe nalewki to świetny pomysł na oryginalny prezent, a także przyjemny sposób na rozgrzanie się w chłodny zimowy wieczór, oraz może okazać się pomocna podczas lekkiego przeziębienia. Przygotowanie nalewki nie jest zbyt trudne i nie wymaga wiele wysiłku. Naprawdę warto spróbować zrobić choć jedną, ze sprawdzonego przepisu, których znajdziemy naprawdę sporo. Z czasem gdy nabierzesz pewności i zdobędziesz doświadczenie, będziesz eksperymentować z przepisami, tworząc swoje autorskie trunki.
Wybierzmy owoce i dodajmy aromatycznych dodatków
Owoce z których chcemy przygotować nalewkę powinny być przede wszystkim dojrzałe i jędrne (niedojrzałe i przejrzałe potrafią popsuć smak trunku), umyte i dobrze osuszone. Aby uzyskać bardziej korzenny aromat, możemy dodać do nalewki korę cynamonu (doskonale pasuje do nalewki z aronii), goździki, imbir czy kardamon (idealnie podbije smak pigwy). Aby zaś dodać świeżości, warto pamiętać o skórce z cytryny (tylko nie za dużo żeby pozostawiła gorzkiego smaku). Chcąc wydobyć więcej słodyczy, można sięgnąć po aromatyczną wanilię. Dodatek miodu z kolei uszlachetnia smak każdej nalewki.
Jaki alkohol wybrać?
Niektórzy używają czystego spirytusu, inni zaś wódki. Nie prawdą jest, że nalewki, które przygotowujemy na spirytusie zawsze będą mocniejsze. Moc nalewki zależeć będzie bowiem, od tego jak bardzo rozcieńczymy spirytus. Faktem jednak jest, że spirytus jest czystszą formą alkoholu. Pamiętajmy jednak aby nie zalewać owoców bezpośrednio samym spirytusem, gdyż wówczas zamiast wydobyć z nich smak, zostawimy go w środku owocu. Dlatego warto do przyrządzania nalewek stosować roztworu spirytusu ok. 60-70%.
W sklepach dostępny jest także spirytus nalewkowy o mocy 60% i taka forma roztworu z pewnością będzie najwygodniejsza. W przypadku użycia wódki, warto dodać również spirytus (na 500 ml wódki, 200 ml spirytusu). Moc nalewki dostosowujemy do swojego gustu. Masz nad tym pełną kontrolę. W każdej chwili możesz dodać któregoś z alkoholi, gdyby okazało się, że nalewka jest zbyt słaba.
Nalewki możemy zrobić także na brandy. Brandy zwykle używa się do nie owocowych nalewek (likierów), takich jak różnego rodzaju likiery – kawowe, czekoladowe czy też te sporządzone z popularnych cukierków. Pasuje też do nalewki z jarzębiny i śliwek.
Rum jest bardzo popularnym dodatkiem przy wyrobie nalewek, świetnie komponuje się z korzennym i głębokim smakiem, dlatego warto go dodać do nalewki z pigwy, aronii lub jeżyny.
Sporządzanie trunku
Istnieją dwie metody robienia nalewek. Pierwsza związana jest fermentacją soków, druga zaś polega na zalewaniu przygotowanych owoców wybranym alkoholem. W przypadku fermentacji owoce należy zasypać cukrem (zwykle w proporcji 1:1, ale również 3:1), słój należy przykryć gazą (aby zapobiec przedostawaniu się owadów) lub zakręcić i pozostawić w słonecznym miejscu, aż owoce zaczną puszczać soki, a cukier się rozpuści (tzw. maceracja czyli zmiękczanie i ekstrakcja owoców). Następnie powstały sok należy połączyć z alkoholem i odstawić w ciemne miejsce. Tę metodę wykorzystuje się przede wszystkim do nalewek z owoców. W przypadku pozostałych (z zielonych orzechów, płatków róży, dzikich roślin) wystarczy zalać składniki alkoholem (w proporcji 1:1) i podobnie odstawić w ciemne miejsce.
Małe owoce wykorzystujemy w całości należy je tylko umyć i względnie oczyścić jeśli świeżo zebraliśmy je z ogrodu. Większe owoce z kolei (pigwa, jabłka, gruszki, śliwki) warto pokroić na kawałki.
Owoce pestkowe przed wrzuceniem do słoika drylujemy, choć można również dodać kilka pestek do smaku. Pamiętajmy jednak aby nie było ich zbyt wiele gdyż mogą one spowodować gorzki i nadto cierpki smak naszej nalewki.
Nalewki najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu (np. w szafce kuchennej) z dala od promieni słonecznych lub w butelkach z ciemnego szkła, aby uniknąć zmiany koloru naszego trunku.
Filtrowanie esencji
Niektóre nalewki same klarują się podczas dojrzewania, a osad samoistnie opada na dno butelki. Wówczas należy delikatnie zlać nalewkę, a przefiltrować tylko pozostały na dnie osad.
W przypadku nalewek przygotowanych z owoców zawierających dużo pektyn (morela, pigwa, jabłko) lub z dodatkiem miodu, trzeba przefiltrować całą nalewkę. Do filtrowania można użyć lejka wyłożonego kilkakrotnie złożoną gazą lub filtra do kawy czy nawet cienkich chusteczek higienicznych.

Dodaj komentarz