Dobre sposoby na ślubne zaproszenia

Trening ciała a trening mózgu

Wybór zaproszeń może się okazać tak samo problematyczny jak wybór sali czy sukni ślubnej. Tu także przyda się zdrowy rozsądek.

Gotowe zaproszenia czy ręcznie robione, kolorowe czy czarnobiałe, papier perłowy czy zwykły? Możliwości jest wiele, szczególnie w Internecie. Rozrzut cenowy również jest spory – od niecałej złotówki aż po kilkanaście złotych za sztukę! Można by pomyśleć, że w puli wydatków ślubnych ten jest najmniej istotnym – zaproszenia można zawsze zrobić samodzielnie, ewentualnie kupić jakieś najtańsze. Tak jednak nie jest. Młodzi coraz rzadziej szukają oszczędności na zaproszeniach, skupiają się raczej na dopasowaniu ich do motywu przewodniego całej ceremonii.

Wybierając idealne zaproszenia, kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, szczególnie jeśli planujesz ich zakup w sieci. To, co na zdjęciu wygląda pięknie, w rzeczywistości może wyglądać okropnie. Rozważ więc zakup próbek zaproszeń, koniecznie w takiej kolorystyce, jaką chciałabyś mieć i dokładnie oceń je pod względem jakości wykonania. Zadaj sobie pytanie, czy to, co otrzymałaś jest warte takich pieniędzy. Nie rozpatruj jednak ceny pojedynczego zaproszenia, a przelicz koszty na zaproszenia dla wszystkich Twoich gości – w ten sposób unikniesz zgubnego myślenia, że to tylko kilka złotych. Jeśli jakiś wzór wpadł Ci w oko sprawdź, czy gdzie indziej nie dostaniesz go w niższej cenie lub lepiej wykonanego. Weź też pod uwagę formę rozdawania zaproszeń – jeśli planujesz wysyłkę choćby jednego zaproszenia pocztą musisz liczyć się z tym, że niektóre zaproszenia np. w formie rulonu czy z odstającymi elementami, mogą dotrzeć do adresata w stanie tragicznym. W takim przypadku lepsze będą zaproszenia klasyczne, bez dodatkowych udziwnień.

Jeśli zdecydowałaś się na samodzielne wykonanie zaproszeń pamiętaj, że zakup odpowiednich materiałów to nie wszystko. Zastanów się, czy Twoja drukarka poradzi sobie z wydrukiem na danym papierze – być może tekst wyjdzie rozmazany, kartka pognieciona lub po prostu jakość wydruku nie będzie zadowalająca. Oczywiście, możesz zamówić wydruk w profesjonalnych drukarniach – ale pomyśl, czy nie taniej wyszłoby zamówienie indywidualnego projektu u kogoś, kto się tym zajmuje na co dzień.

Sam wygląd zaproszenia to nie wszystko. Istotna jest też jego treść. Musisz zadbać, by w tekście nie znalazła się ani jedna literówka, szczególnie w istotnych polach jak data czy miejsce uroczystości, a już na pewno w danych osoby zapraszanej. Przed zamówieniem zaproszeń skontaktuj się z osobami, które chcesz zaprosić z osobą towarzyszącą i poproś o jej dane – ludzie bywają naprawdę przeczuleni na punkcie słowa „osoba towarzysząca”, zwłaszcza, jeśli są od jakiegoś czasu w związku. Zastanów się też, czy koniecznie chcesz umieszczać wierszyki z prośbą o np. pieniądze. Większość z nich charakteryzuje się niskim poziomem literackim, a część gości może poczuć się wręcz obrażona. Weź też pod uwagę, że ktoś może (specjalnie lub nie) wziąć słowa z wierszyka dosłownie i włożyć, np. monetę jednogroszową do koperty.

Dodaj komentarz