Jak na nowo zbudować pewność siebie?

Pastelowa moda na wiosnę

Każdy, kto codziennie pracuje nad budową pewności siebie, powinien zdawać sobie sprawę, że nie jest ona dana raz na zawsze. Zdarza się, że osoba, która do tej pory była pewna siebie, nagle tę pewność traci. Przyjrzyjmy się zatem, jak odzyskać pewność siebie w takiej sytuacji.

Dlaczego straciłeś pewność siebie?

Podstawą odbudowy pewności siebie jest uświadomienie sobie przyczyny, która do tego doprowadziła. Jeśli będziesz w stanie stwierdzić, co sprawiło, że twoja pewność siebie zniknęła, będziesz mógł temu przeciwdziałać.

Z jednej strony utrata pewności siebie może być nagła. Najczęściej zdarza się tak w przypadku zawodowej porażki (brak wymarzonego awansu, utrata pracy) lub kłopotów w życiu prywatnym (zdrada partnerki, odejście małżonki).

Z drugiej strony twoja pewność siebie może topnieć powoli. Dajmy na to, że faktycznie straciłeś pracę. Na początku nie przejąłeś się tym zbytnio, ponieważ byłeś przekonany, że szybko znajdziesz nowe zajęcie. Jednak w rzeczywistości okazało się to o wiele bardziej skomplikowane. Albo po każdej rozmowie kwalifikacyjnej inny kandydat okazywał się lepszy, albo zaproponowana stawka była za niska. Nie miałeś zamiaru przyjmować pracy poniżej swoich kwalifikacji i określonego pułapu finansowego, więc przez dłuższy czas pozostawałeś bez zajęcia. Nagle z osoby, która praktycznie utrzymywała rodzinę, sam musisz być utrzymywany. Taka zmiana może podkopać wiarę w siebie nawet najbardziej pewnej siebie osoby.

Jednak utrata pewności siebie nie musi koniecznie wynikać z utraty pracy. Czasem wystarczy, że zmieni się środowisko, w jakim pracujesz: nowy szef, który nie ma umiejętności prowadzenia zespołu, czy współpracownik, który psuje atmosferę, krytykując wszystkich dookoła. Nie mówiąc już o mobbingu. To wszystko sprawia, że twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie mogą spadać.

Poza tym powolna utrata pewności siebie może wynikać z relacji z najbliższymi. Często zdarza się, że po przyjściu na świat dziecka, kobieta zapomina o swoim partnerze. Możesz mieć poczucie, że jesteś tylko bankomatem, a twoje potrzeby w zasadzie się nie liczą.

Utrata pewności siebie może być również wynikiem choroby lub wypadku. Jeśli zawsze byłeś aktywnym człowiekiem, który mógł pochwalić się atletyczną sylwetką, to dodatkowe kilogramy wynikające z przyjmowanych leków, mogą podkopywać twoją pewność siebie. Do tego każdy z nas zmienia się z wiekiem. Inny metabolizm, inna kondycja, do tego zmiana trybu życia i bum. Zamiast sześciopaku, jest oponka. Jeśli nie czujesz się tym, kim byłeś kiedyś, twoja pewność siebie, również może się gdzieś zagubić.

Jak radzić sobie z utratą pewności?

Jeśli zorientowałeś się, że otaczasz się ludźmi, którzy podcinają ci skrzydła, możesz na to odpowiednio zareagować. Czasem wystarczy postawienie wyraźnych granic (i tu kłania się asertywność), jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie zakończenie toksycznej relacji. I choć poszukiwanie nowej pracy z powodu nowego szefa może wydawać się absurdalne, czasem jest to jedyne wyjście, aby nie utracić pewności siebie.

A co w przypadku, gdy przyczyna twojej znikającej pewności siebie wynika z relacji w rodzinie? W tej sytuacji również kluczowa będzie rozmowa i jasne przedstawienie twoich potrzeb. Pamiętaj także, że jeśli twój brat, czy bliski przyjaciel krytykują twoje pomysły, to nie musisz im o nich mówić. Takie rozmowy pozostaw dla tych, którzy będą cię wspierać, a nie przekonywać, że na pewno ci się nie uda.

Jak odzyskać pewność siebie?

Odcięcie się od źródła, które podkopywało twoją samoocenę to jedno. Kolejnym krokiem jest odzyskanie pewności siebie. Jeśli prowadziłeś dziennik sukcesów, warto teraz do niego regularnie sięgać i przypominać sobie o wszystkich osiągnięciach. Jeśli takiego dziennika nie masz, czas go założyć. Wypisz w nim wszystkie swoje sukcesy, nawet te najmniejsze i najdawniejsze. Dzięki temu ponownie poczujesz przypływ energii i motywacji, jaka towarzyszyła się przy realizacji tamtych celów.

Po drugie, popracuj nad swoją sprawczością. Otrzymanie pracy nie zawsze zależy od ciebie. Jednak to nie znaczy, że masz przestać próbować znaleźć nowe, atrakcyjne zajęcie. Przyjrzyj się rynkowi pracy. Zobacz, w jaki sposób możesz stać się bardziej atrakcyjnym pracownikiem. A jeśli dostaniesz decyzję odmowną, zapytaj o powody. Dzięki temu będziesz wiedział, nad czym możesz jeszcze popracować.

Po trzecie, staraj się skupiać na szukaniu rozwiązania, a nie na samym problemie. Owszem analiza tego, co sprawiło, że jesteś w obecnym miejscu, jest konieczna, ale tylko po to, aby wyciągnąć z niej wnioski i iść dalej. Użalanie się nad sobą tylko pogorszy twoje samopoczucie i sprawi, że jeszcze trudniej będzie ci odbudować swoją pewność siebie.

Pamiętaj także, że pewność siebie nie wróci z dnia na dzień. Dbaj o to, aby codziennie nad sobą pracować, a pożądane rezultaty przyjdą szybciej, niż myślisz.

Dodaj komentarz