Jak poradzić sobie ze spłatą wielu kredytów jednocześnie?

Jak poradzić sobie ze spłatą wielu kredytów jednocześnie?

Bardzo wielu Polaków spłaca jednocześnie nie jeden, a co najmniej kilka kredytów. Często rodzina obciążona jest kredytem hipotecznym, ponieważ w inny sposób nie byłaby w stanie wejść w posiadanie własnego lokum, a do tego spłaca jeszcze na przykład kredyt samochodowy i kilka kredytów gotówkowych czy kart kredytowych. Spłata kredytu na czas w takim przypadku może okazać się sporym wyzwaniem. Możemy w związku z tym zapytać: jak poradzić sobie ze spłatą wielu kredytów jednocześnie? Co zrobić, żeby zachować stabilność finansową?

Kredyty warto skonsolidować

Spłata kredytu będzie znacznie łatwiejsza, kiedy zamiast kilku rat o różnych wysokościach w miesiącu będziemy musieli uregulować tylko jedną. Zwłaszcza, jeśli jedna rata będzie niższa niż suma rat kredytów, które uległy połączeniu. W jaki sposób można tego dokonać? Za pomocą coraz popularniejszego produktu bankowego, jakim jest kredyt konsolidacyjny.

W ramach kredytu konsolidacyjnego nowy wierzyciel spłaca wskazane mu dotychczasowe długi. Raty kredytu konsolidacyjnego dostosowywane są indywidualnie, tak, aby kredytobiorca na pewno był w stanie je spłacać. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie negatywnych opóźnień związanych ze spóźnieniami w spłacie zobowiązań, takich jak naliczanie odsetek za opóźnienie, a także wysyłanie płatnych wezwań do zapłaty (listów, SMS-ów).

Dłuższe niespłacanie kredytu może nawet zakończyć się sprawą w sądzie i egzekucją komorniczą, jeśli więc na horyzoncie widzimy nadchodzące problemy z regulowaniem wszystkich długów w terminie, konsolidacja może być szczególnie korzystnym rozwiązaniem.

Możliwa jest restrukturyzacja

Warto wiedzieć, że każdy kredyt można w każdej chwili zrestrukturyzować. To, czy zostanie na to wyrażona zgoda, zależy jednak jedynie od banku. Jeśli już wystąpiły opóźnienia w spłacie zobowiązania, taką zgodę bardzo ciężko będzie uzyskać, więc warto wnioskować o restrukturyzację z wyprzedzeniem, kiedy już wiemy, że terminowa spłata zadłużenia będzie trudna. W ramach restrukturyzacji kredytu można między innymi:

  • wydłużyć okres spłaty zobowiązania
  • skorzystać z wakacji kredytowych.

Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania sprawia, że zwiększy się jego całkowity koszt, ale za to zmniejszy się wysokość poszczególnych rat. Dzięki temu regulowanie ich na czas będzie znacznie łatwiejsze. Jeśli zaś chodzi o wakacje kredytowe, to są one kilkumiesięczną przerwą w spłacie całości zobowiązania lub jedynie jego części odsetkowej bądź kapitałowej. Następnie okres spłaty jest wydłużany o pominięte raty lub są one dzielone na części i dodawane do kolejnych rat, tak, aby spłata miała miejsce zgodnie z pierwotnym harmonogramem.

Dodaj komentarz