Jak sen wpływa na efektywność nauki?

Jak sen wpływa na efektywność nauki?

Na temat interakcji snu i nauki napisano już bardzo wiele. Niemalże każdy słyszał o tej zależności, o symptomach, skutkach i innych powikłaniach, ale czy naprawdę można winić brak snu, za złe oceny w szkole?

Sen i potrzeba odpoczynku jest jedną z podstawowych czynności człowieka. Jest procesem mózgu. Przebiega etapowo. Zachowuje rytmiczne fazy i zapewnia spoczynek dla układu nerwowego. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odbudowy tkanek, termoregulacji, przebiegu czynności immunologicznych, odgrywa ważną rolę w procesie utrzymania i budowy pamięci, a także przy regulacji receptorów odpowiedzialnych za adrenalinę.

Model 3×8

Enigmatycznie brzmiący tytuł, nie jest stałą matematyczną, nie znajdziemy go również wśród tablic fizycznych. To coś bardziej życiowego. Model 3×8 oznacza prawidłowy balans w życiu, pomiędzy pacą, życiem i snem: 3x8h=24
W ostatnich czasach, model ten został jednak mocno zmodyfikowany. Czas pracy i nauki znacznie się wydłuża, a odpoczynek jest dużo krótszy i zdecydowanie bardziej nerwowy. Za pracoholizm moglibyśmy poniekąd winić Thomasa Edisona, bo przecież gdyby nie jego żarówka, chodzilibyśmy spać, wraz z ostatnimi promieniami słońca i budzili się przy porannym wyciu koguta, ale przecież nie tędy droga…

Potwierdzone teorie

W Harvard Medical School przeprowadzono badanie, potwierdzające zależność snu do nauki. Do badania zaproszono ochotników, wieku 16-25 lat, a następnie zaprezentowano im trójwymiarowy plan labiryntu. Całość grupy podzielono na dwie części. Jednej grupie pozwolono na krótką drzemkę, drugiej zaś od razu zlecono rozwiązanie labiryntu. Po przebudzeniu pierwszego zespołu, zadano ochotnikom pytanie, czy mieli sny. Okazało się, że zdecydowana większość śniła, o tajemniczej wędrówce przez labirynt. Grupa ta również zdecydowanie szybciej dotarła do celu, niż zespół bez drzemki. Na podstawie tego badania udowodniono, że nawet niewielka ilość snu, przed ciężkim wysiłkiem umysłowym korzystnie wpływa na poprawę pracy umysłu i pomaga zregenerować siły, a także wpływa na wydajność pracy i efektywność działań.

Brak snu wpływa na efektywność pracy i uczenia się. Radzimy, więc:

Przed snem wycisz się przy ulubionej muzyce, wypij ciepły napój i weź ciepłą, ale nie gorąca kąpiel.

Kładź się do łóżka, gdy jesteś zmęczony, ale niezdenerwowany albo napięty. Nie rozwiązuj w łóżku problemów i nie myśl, o nieprzyjemnych wydarzeniach. Postaraj się, aby twoja sypialnia stała się oazą spokoju i relaksu.

Nie zasypiaj z pustym żołądkiem, ale też nie jedz zbyt wiele i koniecznie nie pij zbyt dużo płynów przed snem.

Zanim zaśniesz zrób kilka ćwiczeń oddechowych i wywietrz pokój.

Nie idź do łóżka bezpośrednio po burzliwej konwersacji przez Internet, ani bezpośrednio po wyłączeniu telewizora albo komputera.

Śpij na poduszce autonomicznie wyprofilowanej, albo na swojej ulubionej, dzięki której budzisz się wypoczęty.

Nigdy nie leż w łóżku czekając na sen zbyt długo. Gdy nie nadchodzi wstań i zajmij się czymś mało absorbującym.

Dodaj komentarz