Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

W życiu nie zawsze jest pięknie i kolorowo. Wszyscy od czasu do czasu musimy mierzyć się z bardzo trudnymi sytuacjami, takimi jak śmierć kogoś bliskiego – kogoś z naszej rodziny bądź grona najlepszych przyjaciół. A nie są to proste chwile. Trauma potrafi być olbrzymia, zwłaszcza jeśli zmarły był dla nas kimś szczególnie ważnym i teraz przypominamy sobie o nim dosłownie na każdym kroku, gdy np. spacerujemy i widzimy coś, o czym chcielibyśmy mu powiedzieć, od razu do niego dzwoniąc lub wysyłając wiadomość. A teraz już nigdy nie będziemy mogli tego więcej uczynić. Zadbajmy więc przynajmniej o to, by jak najlepiej pożegnać tę osobę, której już tu z nami nie ma. A jako że nie jest to łatwy temat, warto zająć się nim z kimś, kto we wszystkim mógłby nam pomóc. Dobry zakład pogrzebowy (Kraków polecamy EPITAFIUM) zawsze to zrobi. Bez jego pomocy na pewno nie damy sobie rady z formalnościami, do których teraz najprawdopodobniej nie mamy nawet głowy.

Zakładów pogrzebowych starajmy się szukać w swojej najbliższej okolicy. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście albo na jakiejś gminnej wsi, prawdopodobnie nie będziemy mieć z tym żadnego problemu. A lokalizacja musi mieć dla nas pewne znaczenie. Taki dom pogrzebowy powinien znajdować się również w pobliżu cmentarza, na którym pochowamy zmarłego, oraz kościoła, w którym odbędzie się uroczystość pogrzebowa. Jeżeli uda nam się znaleźć placówkę o takiej wygodnej lokalizacji, dopełnienie wszystkich formalności stanie się znacznie prostsze. Zaoszczędzimy też sporo na kosztach organizacji uroczystości pogrzebowej. A choć pieniądze nie powinny mieć dla nas teraz aż tak dużego znaczenia, to jeśli w tym momencie nie mamy ich wiele, chcąc nie chcą musimy się z nimi liczyć.

Usługi pogrzebowe pojawiające się w ofertach domów i zakładów pogrzebowych bywają mocno zróżnicowane, tak więc powinniśmy od razu sprawdzić, co oferuje nam właśnie ta placówka, do której sami się zgłosiliśmy. Szczególnie ważne mogą okazać się informacje na temat ewentualnego transportu zwłok. Bo niestety nie każdy zakład pomoże nam w przewiezieniu ciała zmarłego do miejsca pochówku. Szukajmy więc od razu wyłącznie takich firm, w których ofertach usług rzeczywiście pojawia się krajowy bądź międzynarodowy przewód zwłok. Nie jest to bowiem usługa prosta w realizacji, dlatego nie każdy zakład musi się nią zajmować. Wymaga ona przede wszystkim sumiennego przestrzegania szczegółowych wytycznych sanitarnych. Transport zwłok można przy tym przeprowadzić wyłącznie przy użyciu specjalnie zarejestrowanego samochodu z oddzielnym miejscem na trumnę.

Oczywiście jeśli tylko mamy jeszcze jakieś pytania związane z organizacją uroczystości pogrzebowych, po prostu sami odwiedźmy wybrany zakład pogrzebowy i porozmawiajmy szczerze z jego pracownikami. Oni na pewno zrozumieją nasze zdenerwowanie i brak koncentracji i zrobią wszystko, by ułatwić nam przejście przez te trudne chwile.

Dodaj komentarz