Jak znaleźć opiekuna dla swojego zwierzaka?

Jak znaleźć opiekuna dla swojego zwierzaka?

Często taka decyzja jest wynikiem zmiany trybu pracy. Osoby pracujące w domu lub na niepełny etat nagle podejmują decyzję o pracy poza domem, pełnoetatowej, czasem związanej z koniecznością podróżowania lub pracy w wymiarze większym niż 8 godzin. Dziś nie chcę mówić o tym co dla psa oznacza opuszczenie swojego opiekuna. Chciałabym skupić się na tym, że takiej sytuacji wcale nie musimy oddawać naszego przyjaciela!

Opiekun może zająć się naszym przyjacielem w rozmaitych sytuacjach. Może przychodzić i zajmować się zwierzakiem, kiedy jesteśmy w pracy. Zabierać go na spacery, bawić się i robić to wszystko co właściciel. Bywa, że opiekun potrzebny jest czasowo, kiedy pies choruje i wymaga stałej opieki czy punktualnego podawania leków. Zdarza się, że opiekun jest jednocześnie rehabilitantem i łączy rehabilitację z opieką. Znakomicie, jeśli opiekun dla psa może pracować ze swoim podopiecznym pod kątem nauki zasad posłuszeństwa lub trenować psie sporty.

Po latach współpracy taki opiekun staje się dla nas i naszego zwierzaka kimś bardzo bliskim. Wtedy rozwiązuje się także problem pozostawienia psa na nieco dłużej, kiedy chcemy wyjechać w miejsce, w które nie możemy zabrać swojego zwierzaka. Dlatego bardzo ważne jest aby opiekuna wybierać rozważanie.

Obecnie w Polsce stała się niezwykle łatwo dostępna usługa petsitterów, czyli opiekunów zwierząt. Jak wybrać dobrego opiekuna? Zadanie wcale nie jest łatwe, wszak chodzi o dobo naszego przyjaciela. I jaki ten opiekun powinien być? Jakie musi mieć kwalifikacje? Czy musi mieć doświadczenie? Z mojego doświadczenia wynika, że w naszym mieście jest sporo osób zajmujących się tą wciąż nową profesją. Aby dokonać właściwego wyboru musimy zacząć od sprawdzenia kwalifikacji. W Polsce są już placówki organizujące kursy kształcące petsitterów/opiekunów zwierząt domowych. Dobrze jeśli opiekun ma ukończony taki kurs i dysponuje odpowiednim certyfikatem. Często zdarza się, że roli opiekunów podejmują się osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w opiece nad własnymi zwierzakami. To także daje nam pewność, że osoba taka ma wiedzę o potrzebach psychicznych i fizycznych zwierząt, umie nawiązywać ze zwierzętami kontakt, potrafi zaaplikować leki, udzielić pierwszej pomocy czy zauważyć niepokojące sygnały i w porę poinformować właściciela, że dzieje się coś złego.

Jak w wielu innych usługach także w opiece nad zwierzętami niezwykle ważną rolę mają referencje. Szukając opiekuna koniecznie zapytajmy go o polecenia. Najczęściej każdy korzystający z usług danej osoby chętnie podzieli się swoimi spostrzeżeniami. Z mojego doświadczenia wynika, że polecenie to obecnie najbardziej popularna forma poszukiwania petsittera.

Jeśli ocena umiejętności wiedzy potencjalnego opiekuna jest dla nas zbyt trudna możemy się zwrócić o pomoc w wyborze opiekuna do specjalisty, na przykład do zoopsychologa.

Dodaj komentarz