Jaki poziom bezpieczeństwa zapewniają kaski ochronne?

Jaki poziom bezpieczeństwa zapewniają kaski ochronne?

Kaski i hełmy ochronne można spotkać przede wszystkim na placach budowy, ale nie tylko – noszą je niekiedy także magazynierzy, telemonterzy i nie tylko. Są one wymagane z uwagi na zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. W przypadku, kiedy istnieje zagrożenie wystąpienia w pracy urazu głowy, na przykład z powodu upadku na nią czegoś ciężkiego, kask ochronny jest konieczny i pracodawca powinien udostępnić go pracownikowi nieodpłatnie.

Wiele osób może się jednak zastanawiać, przed czym właściwie takie kaski chronią i jaka jest ich skuteczność. Czy są one w stanie zapewnić stuprocentową ochronę, czy tylko częściową? Od czego to zależy? Na te i inne pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć poniżej. Zapraszamy!

Istnieją różne typu kasków ochronnych

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w sprzedaży dostępne są różne kaski ochronne i nie należy wszystkich z nich wrzucać do jednego worka. Często bowiem znacząco różnią się one materiałami wykorzystanymi do ich produkcji, spełnianymi normami i przeznaczeniem. Dlatego też przed zakupem należy dobrze zapoznać się z kartą produktu i sprawdzić wszystkie jego parametry, a także to, do jakiej kategorii konkretnie on należy.

Przykładowo, można wyróżnić przemysłowe hełmy lekkie, przemysłowe hełmy ochronne i wysokoskuteczne przemysłowe hełmy ochronne. Te pierwsze chronią jedynie przed lekkimi uderzeniami i wstrząsami, które mogłyby co najwyżej delikatnie przeciąć gołą skórę, a nie stwarzałyby poważnego zagrożenia. Dopiero te drugie hełmy, a w szczególności te trzecie, są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa.

Można wyróżnić też typy kasków ochronnych o bardziej wąskim zastosowaniu, przeznaczone konkretnie dla osób wykonujących dany zestaw obowiązków, takie jak hełmy elektroizolacyjne do prac przy instalacjach niskiego napięcia. Poszczególne hełmy różnią się też poziomem odporności na wysokie lub niskie temperatury, co będzie kluczowe, jeśli dany pracownik wykonuje swoje obowiązki właśnie w temperaturach skrajnych.

Właściwie dopasowany hełm może ochronić życie

Urazy głowy, nawet pozornie niewielkie, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia danej osoby. Dlatego też głowa jest jedną z części ciała, które trzeba chronić jak najbardziej i jak najdokładniej.

Z tego względu pracodawca powinien zadbać o to, aby hełm był idealnie dopasowany do pracownika, zarówno pod względem właściwości ochronnych, jak i rozmiaru. Żaden hełm nie jest w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami, ale produkt wysokiej jakości w wielu przypadkach może uratować nie tylko zdrowie ale i życie.

Dodaj komentarz