Ławki betonowe – funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie dla miejskich przestrzeni

Ławki betonowe – funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie dla miejskich przestrzeni

To oczywiste, że bez przestrzeni publicznych nie ma prawdziwego miasta. Powinna ona być otwarta, przyjazna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Sercem aglomeracji zawsze były rynki, place i agory, dziś także miejsca te pełnią istotną funkcję w miastach. Ważne, aby był one odpowiednio dostosowane do użyteczności, czyli wyposażone w elementy małej architektury, jak np. ławki betonowe.

Nowoczesne ławki miejskie

W każdej przestrzeni można odnaleźć miejsca, gdzie ludzie czują się dobrze i które chętnie odwiedzają. Otoczenie działa na zmysły, dlatego mieszkańcy tak chętnie spędzają czas wśród zieleni, przy akwenach wodnych oraz na deptakach spacerowych, które w dużych aglomeracjach coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Okazuje się, że patrząc na przestrzeń publiczną jako na „okno do duszy miasta”, można ocenić, czy teren zurbanizowany rozwija się we właściwym kierunku.

Przestrzeń publiczna nie miałaby racji bytu bez elementów małej architektury, oświetlenia, ozdób zielonych oraz trawy. Wszystkie te części infrastruktury uzupełniają się i spajają przestrzeń w całość.

Ławka betonowa – ławka do siedzenia

Przestrzeń miejska musi być estetyczna, przyjazna dla użytkowników oraz funkcjonalna. W związku z tym projektując takie miejsce, trzeba zadbać o konkretne rozwiązania, w których ważny jest dobór odpowiednich elementów. Istotne znaczenie ma nie tylko nawierzchnia, ale również elementy małej architektury jak ławki betonowe, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie itd. Elementy małej architektury powinny podkreślać miejski charakter przestrzeni, tworzyć spójną całość, a jednocześnie być wygodne, funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu oraz odporne na warunki atmosferyczne.

Wspomniane już ławki betonowe idealnie spełniają się w przestrzeni publicznej, ponieważ poprzez swój elegancki wygląd pasują praktycznie do każdego miejsca – do terenów zielonych, centrum, placów itd.

Ławka betonowa – trwała ławka miejska

Nowoczesne ławki betonowe są wykonane z betonu architektonicznego. To bardzo trwałe tworzywo, które dodatkowo charakteryzuje się wysoką estetyką. Elementy małej architektury wykonane z betonu architektonicznego są wyjątkowo trwałe. Odpowiednio dobrane do projektu unowocześnią i ozdobią przestrzeń. Świetnie sprawdzają się w miejscach publicznych, ponieważ będą tam elegancko wyglądać, a do tego spełniają swoją funkcję, ponieważ zapewnią wygodę i odpoczynek mieszkańcom.

Ławka betonowa z drewnianym siedziskiem – ławki miejskie

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli i wzorów ławek miejskich oraz parkowych. Niektóre z nich wykonane są z jednego materiału, np. ławki betonowe lub żeliwne. Znajdziemy również siedziska stworzone z materiałów łączonych (np. ławka betonowa z drewnianym siedziskiem). W takim przypadku dół ławki jest wykonany z betonu architektonicznego, a miejsce do siedzenia – z naturalnego drewna.

Ławki z betonu mogą mieć prostą formę i neutralne kolory, dzięki czemu idealnie wpisują się w nowoczesną infrastrukturę. Bardzo dobrze prezentują się na tle galerii handlowych, biurowców oraz osiedli mieszkalnych. Dodatkowo ławki wykonane z betonu i żeliwa lub drewna idealnie wkomponują się w przestrzeń zieloną, mogą być ustawione w alejkach spacerowych lub koło klombów wypełnionych kolorowymi kwiatami. Duży wybór wzornictwa oraz kształtów ławek z betonu sprawia, że można dobrać właściwy element do każdej projektowanej przestrzeni miejskiej.

Beton architektoniczny to materiał trwały, wytrzymały a do tego niezwykle estetyczny. Decydując na ławki z tego materiału, możemy wybrać kolor, strukturę oraz wzornictwo siedziska. Dzięki temu ławki z betonu architektonicznego stanowią elegancki element każdej przestrzeni miejskiej.

 

Dodaj komentarz