Coraz więcej osób, a zwłaszcza młodych ludzi decyduje się dobrowolnie i świadomie zaprzestać jedzenia mięsa i wyrobów mięsnych. Większość z nich kieruje się względami humanitarnymi, gdyż nie chcą ci ludzie schabowego uważać za smaczny kąsek, lecz uważają go za kawałek umęczonej zwierzyny. Niektórzy rezygnują ze spożywania mięsa ze względów religijnych, choć takich osób jest niewiele. Znacznie więcej jest tych, którzy pragną zdrowiej się odżywiać, lub chcą schudnąć i sądzą, ze rezygnacja z mięsa im to ułatwi. W tym przypadku można by polemizować, bo jest to kwestia sporna, lecz nie będziemy jej teraz roztrząsać. Eliminacja mięsa dla niektórych osób jest łatwa, gdyż poza wyżej wymienionymi powodami niektórzy po prostu brzydzą się mięsa, bo uważają je za ciało. Co prawda ciało zwierzęce, ale zawsze to czyjeś ciało.
Jak rozumieć dietę wegetariańską??
Dieta wegetariańska wiąże się nie tylko z unikaniem mięsa i wędlin w codziennej diecie, lecz również z unikaniem smalcu, żelatyny, ryb, śledzi, owoców morza. Jednak i tak wiele osób uważa, że dieta wegetariańska jest zdrowa i właściwie zwolennicy tej teorii mają rację jednak pod pewnym warunkiem. Warunkiem tym jest to, aby dieta wegetariańska była zdrowa musi być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Najważniejsze dla wegetarian jest to, aby urozmaicać posiłki, jadać dużo owoców i warzyw, a w tym warzywa strączkowe i soję. Spożywać produkty zbożowe, jeść dużo nabiału, jaj i używać tłuszczów roślinnych.
Co więc jeść każdego dnia i co jeść podczas Świąt, kiedy to zdecydowana większość populacji raczy się produktami mięsnymi i rybnymi?
Tu wegetarianom nie brak pomysłów tym bardziej, że wegetarianizm dopuszcza spożycie nabiału i jaj.
Jest wiele produktów żywnościowych, z których można przygotować smaczne, zdrowe i pełnowartościowe dania, przystawki, przekąski i desery na co dzień, jak i dania świąteczne.
Jak na przykład:
– kotleciki z kaszy gryczanej i ziemniaków lub z kaszy i twarogu, pulpeciki z soczewicy, roladki z warzywami, rolada ziemniaczana z fasolą i serem fetą, burgery warzywne, cukinia faszerowana warzywami, kotlety z jajek, pulpety sojowe, pasztet z warzyw i jajek, paszteciki nadziewane kapustą i grzybami, jajka faszerowane
– sałatka z brokułem i orzechami, sałatka z buraków i papryki, faszerowane pomidory, placki gryczane, placki ziemniaczane, chlebki ziemniaczane, placuszki z komosy , gofry ziemniaczane chrupiące, jaglana tarta warzywna, gryczane bułeczki, pyzy ziemniaczane, omlet z warzywami, pizza z warzywami i grzybami i serem, sajgonki z grzybami, kulebiak rosyjski, racuchy , naleśniki, kopytka, zapiekanka warzywna, knedle z owocami, pierogi z kapustą, uszka z grzybami, wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, zapiekana dynia z warzywami
– bigos wegetariański, rosół z pieczonych warzyw, zupa krem z soczewicy, kapusta z grochem, zupa marchwianka z grochem i ziemniakami, gulasz z dynią, leczo warzywne, zupa krem z pieczonych warzyw, wegańskie flaczki, szaszłyki warzywne, warzywa z woka po tajsku, duszona kapusta, kasza z warzywami pieczonymi lub kasza na słodko, tarta z warzywami, frytki z warzywami, chłodnik, kapłon, zupa minestrone
– mus czekoladowy, ciasteczka z ciecierzycy, gofry, oscypki i tofu z grilla, cebularze i wiele jeszcze innych potraw, których nie sposób wymienić.