Najbardziej niebezpieczne sposoby na odchudzanie

Najbardziej niebezpieczne sposoby na odchudzanie

Niemal 60 procent dorosłych Polaków zmaga się z nadwagą, a ponad 20 procent kobiet i mężczyzn w kraju cierpi na chorobliwą otyłość. Choć problem ten bardzo często sprowadzany jest do estetyki i atrakcyjności, duża nadwaga ma o wiele poważniejsze konsekwencje niż wygląd odbiegający od aktualnego kanonu piękna. Osoby, których tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 procent całej masy ciała, są narażone na liczne choroby i dolegliwości, a ryzyko ich przedwczesnej śmierci wzrasta z każdym dodatkowym kilogramem. Listę najpowszechniejszych chorób wśród osób grubych otwierają cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie oraz zwyrodnienie stawów. Osoby takie są również bardziej podatne na część nowotworów, a przez brak akceptacji siebie i izolowanie się od społeczeństwa, również na depresję i myśli samobójcze. Uzależnienie od jedzenia jest jak błędne koło – brak satysfakcji z życia zajadany jest niezdrowym jedzeniem, a w efekcie sytuacja się pogarsza. W skrajnych wypadkach decyzja o podjęciu działania jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Osoba bardzo otyła wie, że dieta to dopiero początek przemian, do których sukcesywnie trzeba dokładać coraz więcej ruchu, a radykalna zmiana nawyków wydaje się niemożliwa. Zdarza się więc, że otyli ludzie decydują się na diety i metody obiecujące spektakularne, szybko widoczne efekty, które mają zwiększyć ich determinację i motywować do dalszego działania. Niestety, większość tego typu sposobów na walkę z otyłością czy nadwagą, działa wyniszczająco na organizm, a niekiedy nawet może grozić utratą zdrowia czy życia. Oto lista najbardziej niebezpiecznych sposobów na odchudzanie.

Dieta kopenhaska

To trzynastodniowa dieta, w której często sukcesem jest dotrwanie do dnia czwartego. Została skonstruowana w bardzo precyzyjny sposób i nie przewiduje żadnych odstępstw od restrykcyjnego jadłospisu. Każdego dnia o wyznaczonych godzinach należy jeść określone posiłki. Osoby, które piją białą kawę z cukrem, przez trzynaście dni będą musiały zadowolić się czarnym napojem z maksymalnie jedną łyżeczką cukru. Surowo zabronione jest nawet żucie gumy do żucia bez cukru. Trzy niskokaloryczne posiłki w ciągu dnia zapewniają w sumie od 200 do 900 kalorii, co jest absolutnie zbyt małą ilością w porównani do biologicznego minimum. Poszczególne potrawy są ubogie w witaminy i składniki odżywcze. Jeśli ktoś do tej pory więcej niż powinien, a do tego wyznaje zasadę, że śniadanie powinno zapewnić energię na cały dzień, mocno odczuje głód podczas stosowania diety kopenhaskiej. Śniadanie stanowi tutaj często czarna kawa lub zielona herbata, które w niektóre dni można wzbogacić grzanką. Dieta jest krytykowana przez lekarzy i dietetyków. Szybka utrata kilogramów często kończy się w tym wypadku efektem jo-jo i niedoborem niezbędnych witamin.

Dieta Dukana

Dieta Dukana składa się z czterech faz i jest najpopularniejszą dietą białkową. Polega na spożywaniu bardzo dużych ilości białka oraz ograniczeniu węglowodanów i tłuszczy. W pierwszej fazie spożywa się wyłącznie produkty zawierające białko, w drugiej dodaje się do nich warzywa, w trzeciej węglowodany i tłuszcze, a w czwartej następuje etap stabilizacji. Reżim dietetyczny w tym wypadku rzeczywiście prowadzi do bardzo szybkiej utraty wagi, jednak lekarze ostrzegają, że dieta Dukana ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie nerek i wątroby. Przez pięć pierwszych dni można jeść wyłącznie chudą wołowinę, cielęcinę, drób, ryby, owoce morza i chudy nabiał. Drugi etap zakłada opcję dodania warzyw i jest najbardziej wyniszczający, ponieważ trwa aż do momentu, kiedy osiągnie się wymarzoną wagę. Jeśli będzie to trwało tygodniami, to w tak długim okresie organizmowi nie będą dostarczane niezbędne węglowodany i tłuszcze. Nie jest również powiedziane, że po zakończeniu diety każdy organizm zdązy przyzwyczaić się do restrykcyjnych nawyków, gotowanego mięsa i warzyw.

Różnorodne monodiety

Monodieta to nazwa diety, podczas której przez określony czas przyjmuje się wyłącznie jeden produkt. Do najpopularniejszych należą dieta kapuściana oraz jabłkowa. Kapusta jest bardzo niskokaloryczna, dlatego gotowana z ziołami i opcjonalnie zabarwiona koncentratem pomidorowym, tworzy kapuśniak o wyjątkowo niskiej zawartości kalorii. Z kolei jabłka pozytywnie wpływają na metabolizm i perystaltykę jelit, a w mówiąc wprost – skutecznie przeczyszczają. Jedzenie w kółko kapusty lub jabłek doprowadzi do bardzo szybkiej utraty nadprogramowych kilogramów, ale jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. Podczas trwania diety nie otrzyma on żadnych innych minerałów, witamin i składników odżywczych dostępnych w innych produktach, co działa wyniszczająco.

Dieta z przecierów dla dzieci

Słoiczki z deserkami i zmiksowanymi warzywami dla dzieci to świetne rozwiązanie dla niemowląt, które uczy je nowych smaków i dostarcza odpowiednich składników odżywczych. Dieta opierająca się na tego typu “papkach” działa jednak źle na dorosłych, którzy postanowili w szybkim tempie zrzucić wagę. Polega ona na przyjmowaniu kilkunastu małych słoiczków zmielonych warzyw i owoców dziennie. Oczywiście, takie ilości nie dostarczają dorosłym ani odpowiedniej ilości kalorii, ani odpowiedniej ilości składników odżywczych. W szybkim tempie może doprowadzić do kompulsywnego obżerania się, żeby tylko zaspokoić towarzyszący nam nieustannie głód. Ponadto przyjmowanie zmiksowanego pokarmu może skutkować całkowitym rozregulowaniem układu pokarmowego. Żołądek przyzwyczajony do ograniczonej pracy najzwyczajniej zwariuje, kiedy w końcu znajdzie się w nim coś innego niż niemalże płynna masa.

Dieta Kimkins

Dieta Kimkins była swego czasu promowana przez Heidi Diaz, która zarobiła na niej miliony, zanim okazało się, że jest zwykłą oszustką. W jadłospisie diety znajdują się produkty, które dziennie dostarczają człowiekowi około ośmiuset kalorii, a także silne środki przeczyszczające. Dowiedziono, że długotrwała dieta Kimkins może doprowadzić nie tylko do wycieńczenia organizmu, ale też do poważnych chorób serca. Osoby przyjmujące tak małą ilość kalorii, a dodatkowo stosujące środki na przeczyszczenie, szybko tracą siły, aby normalnie funkcjonować.

Dieta Prolinn

To dieta promowana przez doktora Rogera Linna, który zaproponował osobom z otyłością swój autorski koktajl. Jego wartość kaloryczna to 400 kalorii i ma on być jedynym posiłkiem w ciągu dnia. Kontrowersyjny wydaje się sam skład, ponieważ napój produkowany jest z odpadów z uboju, w ty również ścięgien i kopyt. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych i niesmacznych diet, jakie dotąd wymyślono. Do jej skutków wlicza się między innymi ataki serca u młodych ludzi oraz szereg innych dolegliwości.

Dieta tasiemcowa

Dieta ta zdaje się być najbardziej kontrowersyjną i obrzydliwą. Polega na zjedzeniu jaj tasiemca, tak aby wyhodować pasożyta w swoim organizmie. Można je przyjąć w formie tabletki. Rosnący tasiemiec będzie się powiększał, a apetyt człowieka znacznie się zmniejszy, skutkując utratą wagi. Warto jednak pamiętać o tym, że tasiemiec to pasożyt, który żywi się kosztem człowieka, na którym żeruje. Jego obecność może doprowadzić do awitaminozy, anemii, permanentnego osłabienia i mdłości. Tabletki z jego jajami sprzedawane są nielegalnie, a sama dieta może się skończyć tragicznie.

Jak odchudzać się zdrowo?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, dlatego warto skonsultować się ze specjalistami. Wykwalifikowany dietetyk potrafi dobrać taką dietę, aby w ciągu całego dnia klient ani razu nie odczuł głodu, a dodatkowo jadł tylko to, co mu smakuje. Mitem jest, że skuteczna dieta to odrzucenie wszystkich smacznych produktów na rzecz sałaty i marchewki. Prawidłowo skomponowana dieta to zestaw wszystkich składników odżywczych i witamin, dzięki którym organizm prawidłowo funkcjonuje. Ogromny wpływ na zrzucanie wagi ma również aktywność fizyczna. Po raz kolejny należy obalić mit, że jest nią tylko ciążka praca na siłowni. W przypadku skrajnej otyłości na początku wystarczą lekkie ćwiczenia aerobowe, spacery czy nordic walking. Ciężki wycisk na siłowni przy zbyt dużych gabarytach fatalnie wpłynąłby na stawy i układ kostny. Warto zadbać o swoje zdrowie w oparciu o wiedzę specjalistów i odchudzać się z głową, aby z jednej choroby nie wpaść w kolejną, być może poważniejszą.

Dodaj komentarz