Nauka gry na saksofonie

Nauka gry na saksofonie

1. Ile lat muszę mieć, aby zacząć grać na saksofonie?

Generalnie, jeśli masz już 10 lub więcej lat będziesz na tyle duży, aby rozpocząć grę na saksofonie Alto. Dla młodszych uczniów Alto jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Nawet jeśli saksofon sopranowy jest mniejszy to o wiele trudniej jest na nim grać i wymaga większej kontroli w ustach. Trzeba być w stanie utrzymać ciężar saksofonu i mieć wystarczająco dużo siły w płucach aby tworzyć dźwięk.

2. Od jakiego saksofonu pod względem rozmiaru powinienem zacząć?

Alto jest to ogólnie najlepszy rozmiar jeśli chodzi o saksofon do gry dla początkujących. Mimo że Soprano jest to mniejsze urządzenie to wymaga o wiele większej kontroli i jest trudne do szybkiego postępu w dla gracza. Tenor jest znacznie cięższy niż te więc jest bardziej odpowiedni do dorosłych. Wspaniałą rzeczą wśród saksofonów jest jednak to, że palcowanie (lub sposób w jaki odgrywa się nuty) jest taki sam dla wszystkich. To wszystko jest wtedy stosunkowo łatwe kiedy opanuje się pierwszy saksofon i można przełączyć się na tenor, sopran i baryton.

3. Mam małe ręce – czy mogę nadal grać na saksofonie?

Poznałam fantastycznych graczy, którzy mają małe dłonie – to tak naprawdę sprowadza się do tego jak przyzwyczaisz się do instrumentu. Jednakże, może lepiej zacząć od Alto najpierw gdyż w nim klawisze są bliżej siebie.

4. Ile muszę wydać dostać na przyzwoity rozrusznik w saksofonie?

Istnieje szeroka gama rozruszników do saksofonów na rynku. Można płacić za jedyne 200 zł dla nowego instrumentu studenta do ponad 2 tysięcy za jedne z bardziej uznanych marek. Chociaż można spodziewać się pewnych różnic w jakości w tym przedziale cenowym, wiele tańszych instrumentów oferują bardzo dobre usługi dla początkującego gracza saksofonowego w bardziej przystępnej cenie. Dzisiaj różnica w jakości w tym przedziale cenowym jest minimalna, ponieważ większość marek w tym przedziale cenowym i tak wszystko produkuje w Chinach i na Tajwanie. Inną rzeczą do rozważenia jest to, czy chcesz przejść do gry na bardziej zaawansowanym instrumencie czy może zmienić się z Alto na Tenor – więc może warto zastanowić się nad zakupem rozrusznika jako pierwszego kroku w swojej muzycznej podróży.

5. Czy saksofon wymaga regularnej konserwacji?

Każdy saksofon będzie potrzebował tego by go „dostroić” od czasu do czasu. Saksofony czasem mogą wymagać korekty i ewentualnej wymiany. Jeśli saksofon zaczyna zbyt ciężko grać, albo jakieś tony zaczynają nie brzmieć poprawnie wtedy prawdopodobnie trzeba będzie oddać go do serwisu. Dobrą wiadomością jest to, że naprawa saksofonu jest tania i jeśli dbasz o stan swojego instrumentu może trzeba zrobić to tylko raz do roku.

6. Mój saksofon nie działa prawidłowo – jak mogę to naprawić?

Istnieje wiele lokalnych warsztatów specjalizujących się w naprawie instrumentów. Lokalny sklep muzyczny można ogólnie polecić dobry warsztat. Jeśli dbałeś o dobrą opiekę nad instrumentem to większość problemów, które występują są łatwo ustalony i nie bardzo drogie.

7. Mój saksofon piszczy dużo kiedy dmucham – czy robię coś źle?

Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Czasami to sam ustnik może powodować skrzypienie.

9. Gdzie mogę znaleźć lekcje gry na saksofonie?

Istnieje kilka doskonałych DVD instruktażowych, które mogą dać ci wskazówki, o tym jak zacząć, ale chyba najlepiej jest połączyć to z opcją lekcji od doświadczonego nauczyciela, aby uzyskać podstawowe umiejętności. Podczas nauki gry na instrumencie jest to naprawdę istotne.

Dodaj komentarz