Nie tylko pozwolenie – czyli o czym trzeba pamiętać przed wycinką drzew i krzewów?

Nie tylko pozwolenie – czyli o czym trzeba pamiętać przed wycinką drzew i krzewów?

Planujesz wycinkę drzew i krzewów na dużym terenie? Nie powinieneś zapominać o tym, że zarówno drzewa, jak i niewielkie krzewy mogą być domem dla ptaków, które budują na nich swoje gniazda. Wycinka roślinności nie jest więc obojętna dla naszej natury i zawsze powinna być działaniem przemyślanym i odpowiednio zaplanowanym. Sprawa nabiera jeszcze większego znaczenia w momencie, gdy na drzewach i krzewach przeznaczonych do wycinki bytują zagrożone gatunki ptactwa.

Samowolne działanie związane z wycinką roślin jest więc nieodpowiedzialne, a wycinka zawsze powinna być poprzedzona wykonaniem opinii ornitologicznej. Na czym dokładnie polega wykonanie takiej opinii i jakie może mieć znaczenie w kontekście planowanej wycinki? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kiedy powinno się zlecić wykonanie opinii ornitologicznej?

Opinia ornitologiczna Katowice przydaje się w kilku przypadkach. Po pierwsze przed wspomnianą we wstępie wycinką drzew i krzewów na danym terenie. Przystąpienie do wycinki bez zapoznania się z tym, czy na roślinach bytują ptaki, może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Po drugie opinia ornitologiczna jest też niezbędna przed planowaną modernizacją domów, bloków mieszkalnych i innych obiektów. Może się bowiem okazać, że w szczelinach, które znajdują się w bryle budynku, są gniazda ptaków.

Wykonanie opinii ornitologicznej przez specjalistę ma na celu zapoznanie się z tym, kiedy mija okres lęgowy, gatunku, który aktualnie „zamieszkuje” dany obiekt i kiedy można w sposób bezpieczny przeprowadzić wycinkę lub modernizację budynku. W przypadku wycinki drzew na sporym terenie opinia ornitologiczna przyda się do oszacowania tego, ile budek lęgowych należy założyć dla wcześniej bytującego tam ptactwa. Nie jest to więc sprawa, którą można po prostu zbagatelizować, tym bardziej, że mogą za to grozić surowe kary.

Kto powinien zająć się sporządzeniem opinii ornitologicznej?

Zanim zlecisz opinię ornitologiczną, powinieneś zastanowić się nad tym, kto powinien ją wykonać. Jest to zadanie przeznaczone dla doświadczonego ornitologa z wiedzą i kwalifikacjami. Nie można zlecić tego zadania przypadkowej osobie, która kompletnie się na tym nie zna. Szukając osoby, która wykona rzetelną opinię ornitologiczną, możesz kierować się ocenami w internecie. Skorzystaj z usług wiarygodnej firmy, która ma doświadczenie w tego typu działaniach. Korzystając z usług dobrego ornitologa, nie będziesz mieć wątpliwości, co do prawidłowości danych zawartych w opinii. Wybierając godnych zaufania specjalistów, oszczędzasz sobie sporo problemów.

Dodaj komentarz