Objawy choroby wrzodowej

Objawy choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa dotyka 6-10 procent społeczeństwa. W przypadku wrzodów żołądka zarówno u pań, jak i panów ryzyko zachorowania jest podobne. Natomiast z wrzodami dwunastnicy nawet dwukrotnie częściej muszą zmagać się panowie. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim: zakażenie Helicobacter pylori, nadmierne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz czynniki środowiskowe. Na uszkodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy wpływa również alkohol, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta oraz stres. Jak rozpoznać objawy choroby wrzodowej? Podpowiadamy!

Do odwiedzenia gabinetu lekarskiego powinny skłonić Cię takie dolegliwości jak ból w nadbrzuszu, który jest związany z jedzeniem. Co to oznacza? Jeżeli w trakcie posiłku lub tuż po nim czujesz ból, któremu towarzyszą: odbijanie, wzdęcia, zgaga, nudności czy wymioty istnieje podejrzenie choroby wrzodowej. Jeżeli taka sytuacja zdarzyła się pierwszy nie musisz od razu iść do lekarza, ale bacznie obserwuj swój organizm. W przypadku, gdy takie objawy nawracają nie czekaj, lecz udaj się po poradę, najlepiej od razu do gastrologa.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad oraz skieruje Cię na badania. Jeżeli podczas diagnostyki okaże się, że chorobie wrzodowej towarzyszy zakażenie bakterią zostaniesz poddany kuracji antybiotykowej. Postęp medycyny sprawił, że leczenie wrzodów nie jest już jednoznaczne z zabiegiem operacyjnym i możesz się ich pozbyć przestrzegając wszelkich zaleceń lekarskich. Czasem zdarzają się jednak powikłania, których leczenie wymaga hospitalizacji. Do takich powikłań należy np. krwawienie z wrzodów. Objawami alarmującymi w takim przypadku są wymioty wyglądem przypominające fusy od kawy oraz krwawa biegunka. Może dojść również do tzw. pęknięcia wrzodu – termin ten w rzeczywistości oznacza przebicie wrzodu, a dokładniej przebicie ściany żołądka uszkodzonej przez wrzód. Objawem sugerującym taki stan jest przede wszystkim ostry, nagły ból brzucha. Jeżeli wiesz, że cierpisz na chorobę wrzodową powinieneś jak najszybciej zgłosić się po pomoc jeżeli zauważysz jakiekolwiek z powyższych objawów.

Pamiętaj, że wrzody zawsze muszą być leczone. W innym przypadku choroba może doprowadzić do rozwoju raka! Długotrwały, nieleczony stan zapalny błony śluzowej żołądka powoduje uszkodzenie komórek nabłonka. W wyniku ich ciągłego „naprawiania” wzrasta ryzyko namnażania się komórek nowotworowych. Najlepszym sposobem jest zapobieganie chorobie wrzodowej poprzez prowadzenie zdrowego i higienicznego trybu życia. Jeżeli jednak wiesz, że masz wrzody koniecznie przestrzegaj zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz