Samotność w Święta, rosnący problem

Samotność w Święta, rosnący problem

Święta kojarzą się jednoznacznie i bardzo silnie z rodziną, czasem miłości, radości i dawania prezentów. Niestety, ze statystycznego punktu widzenia, Boże Narodzenie oraz Nowy rok to również czas samobójców.

Na początek należy zaznaczyć, że badania statystyczne przeprowadzone w krajach Europejskich nie potwierdzają obiegowej opinii, jakoby w święta Bożego Narodzenia zwiększała się liczba samobójców. Wręcz przeciwnie maleje ona. Faktem jest jednak, że bezpośrednio po zakończeniu okresu świątecznego, najczęściej w okolicach 1-2 stycznie ich liczba diametralnie rośnie.

Socjologowie i psychologowie jednogłośnie uważają, że święta są ostatnim momentem, w którym osoby posiadające myśli samobójcze będą szukały pomocy lub uwagi, a gdy jej nie znajdują po prostu najczęściej nie będą potrafiły dalej żyć. Temat samotności, odrzucenia i samobójstw wraca co święta. Nagłaśniany przez media, a szczególnie popularny na łamach prasy.

Okres świąteczny jest katalizatorem wszystkich negatywnych emocji. Większość osób, szczególnie pochodzących z rodzin chrześcijańskich przyzwyczajone jest do pewnego schematu, w którym święta to czas spędzany z rodziną. Niestety wielokrotnie nie jest to możliwe. Zmiany demograficzne i geograficzne, zmusiły ludzie międzynarodowych wyjazdów w poszukiwaniu pracy. Młodzi ludzie, pozostają na obczyźnie bez rodziny. Jednak dużo bardziej zagrożoną grupą są osoby starsze. Starzejące się społeczeństwo i osłabienie więzi rodzinne to jedne z wielu powodów, dla których zostają oni sami. Bardzo często rodzi się poczucie bycia niepotrzebnym, odrzuconym.

Psychologowie zauważają, że uniknięcie samotności i poczucia odrzucenia w święta można dość łatwo. Po prostu wychodząc do ludzi. Jeżeli nie do bliskich, to po prostu do potrzebujących. W Nowym Jorku co roku organizowane są tego typu akcje właśnie przez osoby samotne w święta. Osoby te nie tylko mają poczucie spełnienia, ale autentycznie zaprzyjaźniają się z innymi. Jeżeli nie masz możliwości/chęci pomocy to postaraj się realizować swoje pasje, komunikować się z ludźmi na forach i stronach internetowych. Poświęcić ten czas tylko dla siebie.

Dodaj komentarz