Sezonowa depresja czy może … odwodnienie?

Łysienie u mężczyzn

Czujesz się zmęczony, zniechęcony, brak ci sił i pozytywnego nastawienia? Czy popularna, tak zwana „sezonowa depresja” dosięgnęła i ciebie? Niekoniecznie! To może być znak, że pijesz za mało wody!

Zniechęcony? Pij wodę!

Na nasze ogólne samopoczucie wpływa wiele czynników. Stres w pracy, problemy osobiste, nieregularne godziny snu… chyba wszyscy to znamy.  Jeśli jednak z dnia na dzień, bez konkretnego powodu twój nastrój coraz bardziej się pogarsza i nie masz ochoty wstawać rano z łóżka, może to znaczyć, że nie dbasz o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jaki właściwie jest wpływ odwodnienia na nastrój?

Ciało dorosłego człowieka składa się w około 70 procentach z wody, a tracimy ją z organizmu w każdej sytuacji, nawet oddychając. Ważne jest więc, by systematycznie uzupełniać płyny, bo już uczucie lekkiego pragnienia to sygnał, że jesteśmy w 2-3 procentach odwodnieni. Z kolei to właśnie odwodnienie organizmu prowadzi do różnych nieprzyjemnych dla nas skutków i odbija się na naszym zdrowiu.

Jednym z rezultatów braku odpowiedniego nawodnienia może być właśnie stan, kiedy czujemy się zmęczeni, zniechęceni i przygnębieni. Dodatkowo takim odczuciom mogą towarzyszyć częste bóle głowy, które także pogarszają nasze samopoczucie. W jaki sposób woda pomaga na te problemy?

Wpływ odwodnienia na nastrój

Naukowcy udowodnili, że, kiedy jesteśmy nawet w lekkim stopniu odwodnieni, w naszym mózgu zachodzą zmiany powodujące zaburzenia postrzegania i funkcji poznawczych. To właśnie przez to nasz nastrój ulega pogorszeniu i brak nam chęci do działania.

Co więcej, nieodpowiednie nawodnienie sprzyja utrzymywaniu się w organizmie toksyn, które również mają wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Woda bogata w minerały nie tylko usunie z organizmu szkodliwe substancje, ale także dostarczy niezbędnych mu składników mineralnych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego układu. Utrzymując odpowiednie nawodnienie ciała mamy pewność, że zyskujemy siły i pokonujemy zmęczenie, zniechęcenie i przygnębienie.

Jeśli więc od dłuższego czasu czujesz się ze sobą źle i jest ci smutno bez konkretnego, poważnego powodu, spróbuj pić więcej wody mineralnej, która może zdziałać cuda dla poprawy twojego nastroju!

Dodaj komentarz