Stawiaj na rozwój

Ciągły rozwój to dewiza naszych czasów. Kto się nie rozwija – ten ginie. Nie dziwi więc fakt, że firmy coraz większe środki przeznaczają na szkolenia swoich pracowników. Skutki szkoleń bywają jednak różne.

Moda na szkolenie innych.

Od kilku lat w Polsce rozszerza się pewna moda – nagle okazuje się, że mamy w naszym kraju specjalistów, którzy rozwiążą niemalże wszystkie nasze problemy. Coraz częściej udajemy się więc po pomoc do psychologów i coachów, po cichu licząc na to, że wskażą nam właściwy kierunek, którym należy podążać. Co więcej, zatrudniamy również szkoleniowców, którzy pomogą w efektywnym zarządzaniu zasobami ludzkimi – wystarczy, że przeprowadzą szkolenie, a wszystkie kłopoty związane z komunikacją lub spowodowane stresem znikną.
Nie ma się jednak co łudzić – trener biznesu nie jest ani coachem, ani psychologiem. Posiada jednak pewne predyspozycje i narzędzia, dzięki którym będzie można usprawnić pracę całego zespołu.

Nad jakimi kompetencjami pracować?

Co tak właściwie można zyskać dzięki szkoleniom? Nad rozwojem jakich umiejętności pracuje trener? To pytania, które nierzadko zadają sobie kierownicy przedsiębiorstw, jak też osoby, które w szkoleniu mają uczestniczyć. Warto więc uchylić rąbka tajemnicy i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Nad jakimi kwestiami warto pracować z trenerem?

Z pewnością warto poznać metody zarządzania konfliktem i przyswoić sobie umiejętność rozwiązywania problemów, które co pewien czas mogą pojawiać się w grupie. Warto popracować też nad własną prezentacją oraz technikami, które zapewnią przychylność klienta, nad twórczym rozwiązywaniem problemów czy umiejętnością zarządzania sobą w czasie. Nie bez znaczenia jest również poznanie technik, które pozwolą na radzenie sobie z presją czasu i ze stresem oraz takimi, które zwiększą motywację zarówno poszczególnych jednostek, jak też całego zespołu.
W nabyciu tych umiejętności pomogą ćwiczenia zaproponowane przez trenera, który powinien dobrać je tak, by grupa wyniosła z tego jak największą korzyść.

Dobry trener? Dobry, czyli jaki?

Jak zweryfikować umiejętności trenera prowadzącego szkolenia zawodowe? Najlepiej poprosić o wgląd w dokumenty potwierdzające kwalifikacje danej osoby. Zapał jest niezbędny, musi być jednak poparty gruntowną wiedzą – w przeciwnym razie kariera szkoleniowca może skończyć się tak szybko, jak szybko się zaczęła.

Szkolenia biznesowe bardzo często mają dostarczyć ich uczestnikom kompetencji miękkich oraz narzędzi, dzięki którym lepsza będzie komunikacja w danym dziale, czas będzie efektywniej wykorzystywany, grupa będzie miała swojego lidera… Szkoły szkolące trenerów biznesu z pewnością wyposażą ich we wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym możliwe będzie przekazanie wiedzy. Na pochwałę zasługuje fakt, że coraz więcej szkół i firm zajmujących się kształceniem trenerów stawia nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale również na praktykę. A praktyka w tym zawodzie to rzecz, która może przesądzić o sukcesie nie tylko szkolonej grupy, ale też o sukcesie zawodowym lub porażce konkretnego trenera.

Dodaj komentarz