Stylowe ramoneski dla każdego

Stylowe ramoneski dla każdego

Po czym można poznać zbliżającą się wiosnę? Oprócz wracających z ciepłych krajów ptaków i przyrody nabierającej kolorów nieodłącznym znakiem zapowiadającym te cudowną porę roku są pojawiające się w sklepach i na ulicach kurtki skórzane. Co roku powracają w nieco zmodyfikowanych wersjach. Kilka lat temu królowały modele z materiałowymi zakończeniami, a niedawno powróciła ramoneska, które utrzymują się wśród modowych trendów również w tym roku.

Ramoneski

Ramoneski wywodzą się ze środowiska miłośników motocykli oraz muzyki rockowej, którzy zapoczątkowali modę na ramoneski na przełomie lat 60 i 70. Sama nazwa wywodzi się od zespołu punkrockowego Ramones. Początkowo silnie powiązane były z kulturą punk rocka oraz buntu i anarchii, były wpisane w charakterystyczny dla tej kultury strój: glany, wytarte jeansy i skórzana kurtka – całość miała wyglądać na niezaplanowany, niechlujny ubiór. Była to też forma wyrazu nonkonformistycznych poglądów czyli np. niechęci do instytucji państwowych.

Dzisiaj, mimo że muzyka punkrockowa nie straciła na znaczeniu, uważa się, że okres prawdziwego buntu minął a za jego koniec uważa się początek lat 90. Jednak świat mody dostrzegł potencjał tkwiący w ramoneskach i charakterystyczne skórzane kurtki opanowały szafy i wybiegi.

Ramoneska dla kobiety i faceta

Obecnie ich charakter złagodniał, noszą je nie tylko zwolennicy rocka. Uwielbiane są zarówno przez kobiety jaki i mężczyzn, ostatnio coraz częściej można zobaczyć także dzieci noszące ten typ kurtki skórzanej – oczywiście nie ma w tym nic złego. Łączą się z prawie wszystkimi stylami w modzie (może z wyjątkiem sportowego, choć zestawienia dresów i ramoneski też zdarzyło mi się już widzieć). Oto kilka przykładów, jak nosić ramoneskę:

styl casualowy: czyli codzienne wygodne ubrania, idealne na nieformalne wyjścia. Przeważać tu będą jeansy, t-shirty i trampki – idealnym zwieńczeniem takiej stylizacji będzie właśnie ramoneska, która naszemu na pozór nudnemu ubiorowi doda pazura. W tym sezonie nowością są ramoneski w kolorach pastelowych, które idealnie sprawdzą się z letnimi sukienkami i spódniczkami.

Pastelowa ramoneska w letniej stylizacji

Styl elegancki: tu chyba niczym was nie zaskoczę, podstawy takie jak czarne spodnie, koszule czy sukienki typu ‘mała czarna’ są wszystkim znane. Jednak ostatnio coraz więcej kobiet zamienia marynarkę na ramoneskę, panie udające się na bale, przyjęcia czy wesela śmiało łączą sukienki a nawet długie suknie wieczorowe z ramoneskami uzyskując w ten sposób niekonwencjonalne połączenie – takie nieszablonowe rozwiązania sprawią, że przykujecie niejedno spojrzenie.

Ramoneska na letnie wyjście

Styl grunge & boho: kulturowo najbardziej zbliżony do ramoneski, przejawia się ubiorem w duchu rocka oraz wyraża idee ruchu hippisowskiego. Jest to swoista pozostałość po pierwszych buntownikach lat 60 i 70 XX wieku, więc kurtki skórzane to nieodłączna część tego stylu i kultury.

Ramoneska w stylu grunge

Jeśli dokonacie mądrego zakupu ramoneska może służyć wam przez lata. Nie warto ulegać chwilowym trendom, oczywiście jeśli macie na to ochotę i pieniądze – proszę bardzo. Mam jednak wrażenie, że większość z nas nie może pozwolić sobie na kilka rodzajów jednej kurtki (dajmy na to jedna z ćwiekami, druga z frędzlami a trzecia w kolorze pasującym zaledwie do kilku rzeczy). W takiej sytuacji stawiałabym na uniwersalność. Dopasujcie kurtkę do swojej garderoby, same najlepiej wiecie jaka kolorystyka przeważa w waszych szafach i z czym najszybciej i najłatwiej połączycie swoje ubrania.

Dodaj komentarz