Uprawy bez chemikaliów, czyli rolnictwo eko

Uprawy bez chemikaliów, czyli rolnictwo eko

Uprawy ekologiczne to bardzo dynamiczne i ciągle rozwijająca się dziedzina rolnictwa. Uprawa ekologiczna polega na wykluczeniu chemii z upraw rolnych. Uprawy ekologiczne opierają się na produkcji rolnej z użyciem naturalnych nawozów oraz naturalnych biologicznych środków ochrony. W ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na pozyskiwanie zdrowej żywności. Powstają sklepy z produktami z upraw ekologicznych. Rośnie świadomość czym jest żywność przetworzona i genetycznie modyfikowana. Uprawy ekologiczne polegają na uprawie owoców i warzyw bez życia nawozów sztucznych. Pierwszym a zarazem najważniejszym, krokiem w celu przestawienia się z upraw tradycyjnych na uprawy ekologiczne jest przygotowanie gleby. Okres ten trwa od 2 do trzech lat. Tyle czasu potrzeba aby całkowicie rozłożyły się stosowane wcześniej środki chemiczne.W uprawach ekologicznych opieramy się na naturalnych nawozach wytwarzanych w gospodarstwie lub uzyskiwanych z innych gospodarstw o profilu ekologicznym.

Gospodarstwa rolne zajmujące się uprawami ekologicznymi do nawożenia gleby stosują obornik lub odpowiednio przygotowany kompost. Po zbiorach na pola uprawne wysiewa się tzw. poplon który dostarcza glebie azotu potrzebnego do odpowiedniego wzrostu uprawianych roślin. Jako poplon wysiewane są rośliny motylkowe takie jak lucerna czy koniczyna. Nasiona i sadzonki warzyw czy owoców , które będą wysiewane lub wysadzane w gospodarstwie ekologicznym , powinny być również ekologiczne. Materiały siewne nabywane są z upraw ekologicznych. Wiadomo, że dużym problemem przy  każdych uprawach są chwasty i walka z nimi. W przypadku upraw ekologicznych odpada walka z chwastami przy pomocy ogólnodostępnych pestycydów. Odchwaszczanie  wykonuje się ręcznie lub przy pomocy odpowiednich narzędzi. Stosuje się również opryski ale tylko i wyłącznie środkami ekologicznymi, pozyskiwanymi na bazie roślin. Jednym  z materiałów używanych do walki z chwastami jest bardzo popularna u nas pokrzywa. Na bazie tej rośliny uzyskuje się odpowiednie substancje do oprysków.

Mając podstawową wiedzę o roślinach uprawnych, sami możemy się pokusić o założenie uprawy ekologicznej na naszych działkach. Znając pewne zasady i zależności jednych roślin od innych będziemy się cieszyć  własnymi zbiorami owoców i warzyw. Zamiast kupować nowalijki naszpikowane ,,połową tablicy Mendelejewa” może warto stworzyć swoje, własne  ekologiczne poletka i cieszyć się zdrową żywnością.Uprawa ekologiczna nauczy nas odpowiedniego spojrzenia na otaczający nas świat, otaczającą nas przyrodę.

Dodaj komentarz