W poszukiwaniu wolnego czasu. Co ma ze sobą wspólnego odpoczynek i rekreacja.

W poszukiwaniu wolnego czasu. Co ma ze sobą wspólnego odpoczynek i rekreacja.

CZAS WOLNY, A ZAINTERESOWANIA.

Zainteresowanie, zwykło się w naszym kraju określać mianem hobby. Zainteresowanie oznacza, że mamy do czegoś zamiłowanie, coś nas kręci – jak często mówi młodzież lub po prostu, posiadamy i borykamy się na co dzień z jakąś, określoną pasją. Można powiedzieć, że pasji jest tyle, ile ludzi na świecie, co niekoniecznie łączy się z prawdą, ponieważ nie każdy z nas, posiada pasję lub interesuje się czymś szczególnym.

CZY WARTO MIEĆ PASJĘ I HOBBY?

Ci z nas, którzy hobby nie mają, zwykle tłumaczą się tym, że brak jest im na to wolnego czasu. Pojęciem czasu wolnego określamy czas, którym dysponuje człowiek po wykonaniu obowiązków takich jak nauka, praca, czynności związane z codziennym życiem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_wolny

Cóż, nie chodzi przecież o to, by zaraz występować z krytyką wobec osób, które po pracy i codziennym żmudnym wysiłku, wolą spędzać swój wolny czas przed telewizorem lub zajadać pyszne posiłki, na które w ciągu dnia, zabrakło im zwyczajnie czasu.

W czym jednak aktywny wypoczynek, czyli m. in. rozwijanie swoich pasji i zainteresowań w czasie wolnym, są lepsze od powszechnie rozumianego odpoczynku, który najczęściej polega na tzw. “nic nie robieniu”?

CZYM TAK NAPRAWDE JEST ODPOCZYNEK?

Odpoczynek to inaczej relaks, stan fizycznego i psychicznego odprężenia, któremu najczęściej towarzyszy proces relaksacji.

Zgodnie z definicją, która dostępna jest na stronie encyklopedii Wikipedia, stan relaksu, charakteryzuje się tym, że:

  • zmniejsza się, odczuwane przez nas napięcie mięśniowe,
  • zmniejsza się tempo pracy naszego serca,
  • spada nam odczuwalnie ciśnienie krwii,
  • oraz spowalnia się rytm naszego oddechu.

Niektórzy ludzie przywykli do myślenia o odpoczynku, polegającym na leżeniu na kanapie całymi godzinami, jako o swego rodzaju antidotum, na rozładowanie stresu. I rzeczywiście. Jak dowodzą badania naukowe oraz życiowa praktyka wielu z nas, tego rodzaju odpoczynek jest nam niezbędny i do utrzymania funkcji życiowych, bezwzględnie konieczny.

Jest z nim podobnie jak ze snem. Nie od dziś przecież wiadomo, że zupełny brak snu prowadzi, do wyczerpania i w ostateczności do śmieci, narażonego na to jakże szkodliwe dla organizmu działanie, osobnika.

Ludzki organizm, cechuje jednak bardzo wysoki rodzaj odporności. Dla mnie samej, już sam fakt, że chodzimy na dwóch nogach, a nie na czworaka, świadczy o tym, że przekroczyliśmy dość głębokie bariery ewolucyjne, w porównaniu do innych kręgowców czy też ssaków.

JAKA JEST RÓŻNICA, POMIĘDZY ODPOCZYNKIEM A REKREACJĄ?

Brak aktywności fizycznej i zbyt duża ilość, poświęcania swojego wolnego czasu na tzw. bezczynność, często bywają przyczyną, niechcianych przez nikogo złych doświadczeń i wielu problemów. Ludzie, którzy ze zwyczajnego lenistwa, zwykli robić swoje hobby, z czasem stają się otyli, chorzy na nadciśnienie i nieprzyjemni w obejściu. Ze względu na swoją pasję śledzenia programów telewizyjnych, rzadko kiedy wychodzą z domu i mają raczej słaby kontakt z innymi ludźmi. Czy doświadczanie tego rodzaju odpoczynku, może być tak naprawdę wygodne i przynosić satysfakcję na dłuższą metę? Szczerze w to wątpię.

Aktywny wypoczynek nie jest tym samym, co wcześniej omawiany odpoczynek i nie jest również jego przeciwieństwem. Jest to rodzaj zupełnie odmiennego pojęcia. Polegający, zgodnie ze swoimi łacińskim odnośnikie do słowa recreo, na ożywieniu i odnowie. Czyli inaczej, rekreacji.

Co może jednak mieć wspólnego aktywny wypoczynek z odpoczynkiem? I to jest pytanie, na które odpowiedź, powinna dość błyskotliwie rozwiązać, ten często powracający w treściach internetowych artykułów, dylemat. Ma, a wspólny element tych dwóch pojęć, przejawiających się w praktyce ludzkiego życia, w postaci rekreacji i odpoczynku, polega na tym, że korzystając częściej z aktywnego wypoczynku, możemy mieć gwarancję, że czekający nas odpoczynek, zyska na swojej jakości i stanie się po prostu dla nas czymś lepszym niż do tej pory.

Dodaj komentarz