Własna działalność gospodarcza czy etat?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może dawać poczucie wolności, w przeciwieństwie do pracy na etacie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że własna firma oznacza ponoszenie dużego ryzyka związanego z nieosiągnięciem oczekiwanych zysków. Dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie praca na etacie, a dla kogo własna firma?

Wolny jak ptak

W dzisiejszych czasach prowadzenie własnego biznesu wymaga nie lada wyobraźni. Rynek bowiem nasycił się już różnego typu towarami i usługami, dlatego należy zaoferować klientowi coś zupełnie nowego, co będzie chciał nabyć. Prowadzenie własnej firmy często wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności, dlatego w efekcie możemy pracować o wiele dłużej, niż będąc zatrudnionym na etacie. Co więcej, każdy przedsiębiorca ponosi duże ryzyko. Może on bowiem nie osiągnąć oczekiwanych zysków bądź co gorsza – nie osiągnąć ich w ogóle. Niemniej jednak własny biznes daje przede wszystkim poczucie wolności – przedsiębiorca pracuje wtedy, kiedy chce. Co więcej, może on osiągnąć niewymierne korzyści finansowe, co zwykle nie jest możliwe w przypadku etatu. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają również nieograniczone możliwości rozwoju – mogą dowolnie sterować własną firmą (a tym samym i własną karierą i rozwojem osobistym), dodawać do oferty nowe usługi lub produkty, odpowiadając tym samym na potrzeby klientów.

Bezpieczny etat

Praca na etacie bywa kojarzona przede wszystkim z bezpieczeństwem – co miesiąc otrzymujemy na konto pensję, mamy zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne, często możemy korzystać z dodatkowych benefitów pracowniczych. Wielu z nas spędza w pracy 8 godzin dziennie, jednak dzięki temu ma wolne weekendy oraz święta. Obecnie rzadko rzadko pracujemy w nadgodzinach w domu, a jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to jesteśmy odpowiednio wynagradzani. Etat nie jest jednak spełnieniem marzeń dla osób, które chcą samodzielnie sterować swoją karierą. Ta możliwość jest bowiem bardzo ograniczona – w pracy musimy wypełniać obowiązki, które wyznaczy nam szef. Możemy oczywiście zmienić miejsce zatrudnienia, jednak w każdej pracy będziemy w jakiś sposób ograniczeni wymogami, jakie stawia nam przełożony. Nie mamy więc większego wpływu na to, jak funkcjonuje firma, w której pracujemy. Co więcej, dla niektórych praca w sztywnych godzinach może okazać się nie do zniesienia. Warunki pracy również mogą pozostawiać wiele do życzenia – zatłoczone biura, głośne hale produkcyjne czy praca w terenie niekoniecznie będą wszystkim odpowiadały.

Dodaj komentarz