Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

W ostatnim czasie w mediach oraz w prasie specjalistycznej wiele miejsca poświęca się zdrowemu stylowi życia. Jeszcze kilkanaście lat temu większość społeczeństwa nie przywiązywania większej wagi do swoje diety, dbania o zdrowie czy aktywność fizyczną. Obecnie bardzo szybko się to zmienia, bo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że odpowiedni styl życia pozwala cieszyć nam się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Co rozumiemy pod pojęciem zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to kilka bardzo ważnych obszarów, które połączone mogą nam pomóc w uzyskaniu dobrej formy. Chodzi tu przede wszystkim o profilaktykę zdrowotną, zmiany żywieniowe, aktywność fizyczną i dobrostan psychiczny.

Profilaktyka zdrowotna

Główne założenia profilaktyki zdrowotnej mówią nam o tym, że powinniśmy regularnie badać się, stosować do zaleceń lekarskich i unikać zachowań, które szkodzą naszemu zdrowi. I tak przeciętny dorosły człowiek, który nie odczuwa specjalnych dolegliwości chorobowych, co kilka lat powinien odwiedzić lekarza rodzinnego, wykonać morfologię, badanie moczu, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej.

W odstępach kilkuletnich należy także kontrolnie zgłaszać się do okulisty i stomatologa. Panowie powyżej 45 roku życiu powinni odbyć konsultację u urologa. Z kolei panie, bez względu na wiek, raz w roku powinny odwiedzić lekarza ginekologa. Ważnym aspektem profilaktycznym jest także unikanie używek i nałogów.

Zdrowa dieta

Jeśli chodzi o prawidłowe odżywianie to Polacy mają dużo do nadrobienia w tym obszarze. Niestety ciągle jesteśmy narodem zmagającym się z nadwagą i otyłością. Jadamy monotonnie i zbyt tłusto i należy to zmienić. Wielu Polaków pomija także śniadania, przy jednoczesnym spożywaniu, ciężkich i późnych kolacji.

Warto także zaniechać spożywania dużej ilość dań fast food i gotowych posiłków nabywanych w sklepach. Zamiast tego w codziennym żywieniu powinno pojawiać się dużo warzyw a ponadto owoce, zdrowe oleje i pełnoziarniste pieczywo.

Aktywność fizyczna

My Polacy jesteśmy narodem, który rusza się zdecydowanie za mało. Czas wolny spędzamy głównie przed telewizorem albo na wizytach towarzyskich. Zamiast tego warto zacząć uprawiać sport. Może to być bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy wizyty na siłowni. Każdy powinien znaleźć rodzaj aktywności fizycznej odpowiedni dla siebie. Ważne jest natomiast to by ruszać się regularnie.

Dobrostan psychiczny

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak dbałość o ciało. Należy starać się wyeliminować ze swojego życia stres i pośpiech oraz zachować zdrowe proporcje między pracą a czasem wolny. Jeśli zaś pojawią się poważniejsze problemy psychiczne takie jak na przykład depresja nie należy obawiać się wizyty u lekarza psychiatry tylko jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Dodaj komentarz