Jak urządzić pokój młodzieżowy?
Pokój nastolatka powinien zostać urządzony w sposób praktyczny, jednak z troską o to, co dla niego najważniejsze – wyrażanie siebie, miłe spędzanie wolnego czasu oraz codzienną wygodę. Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Oto porady.
Urządzanie pokoju młodzieżowego. Rozmowa to dobry początek
Pokój młodzieżowy to wyzwanie. Nastolatek chce mieć udział, a nawet decydować o większości mebli, które znajdą się w jego wnętrzu. Często stawia przy tym na dodatki, które będą pasować do jego charakteru – co nierzadko staje w kontrze z praktycznością, na którą zwracają uwagę rodzice. Jak więc urządzić pokój młodzieżowy, by każdy był zadowolony?
Należy zacząć od rozmowy, a następnie spisać listę priorytetów. Jeśli nastolatek chce np. wybrać samodzielnie łóżko i biurko, niech kieruje się kryteriami estetycznymi, ale z danej kategorii mebli, np. takich, które wspierają zdrową postawę ciała. Do tego, wybierając biurko niech ma na uwadze, że będzie stało blisko okna, by nie pogarszać wzroku. Wyjaśnienie takich kwestii już na początku sprawi, że nastolatek nieco inaczej podejdzie do wybierania rozwiązań do swojego wnętrza.
Urządzanie pokoju nastolatka – porady
Mając na uwadze korzyści dla rodzica – który nie będzie martwił się zdrowiem nastolatka, a także zadowolenie dziecka, dumnego z planowania pokoju wyrażającego jego charakter, można przejść do urządzania. Oto co warto pamiętać:
- obowiązkowe meble w pokoju nastolatka to szafa, łóżko i biurko, a jeśli przestrzeń na to pozwala, także regały na książki, kolekcje przedmiotów, a także sporo miejsca w centrum pokoju – na przyjmowanie gości i aktywność fizyczną (do tego warto mieć na uwadze, że wolna przestrzeń odciąża umysł, nie ma poczucia przytłoczenia, które może negatywnie wpływać na samopoczucie nastolatka);
- w pokoju nastolatka musi znaleźć się dobre oświetlenie – nie tylko w przestrzeni okołobiurkowej, ale także blisko łóżka (gdzie młoda osoba może chcieć relaksować się wieczorami, np. z książką lub notatkami do szkoły) oraz w centrum pokoju;
- dodatki i ozdoby pomogą nastolatkowi wyrazić siebie, jednak lepiej nie przesadzać z ich nadmiarem, by nie zaprosić do wnętrza chaosu – to samo dotyczy kolorów ścian, które powinny być jasne, by optycznie dodać pokojowi metrażu i rozświetlić wnętrze.
Dlaczego proste formy w pokoju młodzieżowym to sposób na sukces?
Urządzając pokój nastolatka, zaleca się pamiętać, że jest to pomieszczenie, które na przestrzeni lat niejednokrotnie będzie podlewać ewolucji – wraz z rozwojem i zmiennymi zainteresowaniami młodej osoby. Z tego powodu warto postawić na minimalizm, proste formy, a nawet jasne meble, które można łatwo przemalować w razie potrzeby. Uniwersalne urządzenie wnętrza to gwarancja, że nawet jeśli dojdzie do przemalowania ścian czy innych poprawek w pokoju, nastolatek łatwo dopasuje, choć niektóre meble do nowej estetyki wnętrza.